Fyzikálna olympiáda (FO) je určená žiakom základných škôl, nižších ročníkov osemročných gymnázií (kategórie E, F a Archimediáda) a žiakom stredných škôl (kategórie A, B, C a D). Organizuje sa v 4 kolách: domácom, okresnom, krajskom a celoštátnom. Žiaci, ktorí dosiahnu na celoštátnom kole najlepšie výsledky, reprezentujú Slovensko na Medzinárodnej fyzikálnej olympiáde.
Organizačný poriadok a metodicko-organizačné pokyny
Celoštátne kolo 2024/2025
Medzinárodné úspechy
Slovenský inštitút mládeže vyslal v dňoch 20.5.2022 – 24.5.2022 reprezentačný tím do Slovinskej Ljubljany, kde sa konala Európska fyzikálna olympiáda. Slovenský tím bol zložený z fyzikov: Eleny Chochoľakovej, Adama Džavoronka, Pavla Pivka, Mateja Ziga a Csabu Dékányho. Odborný sprievod zabezpečili: RNDr. Ľubomír Mucha a RNDr. Tomáš Lučivjanský.
Z našich piatich reprezentantov sa podarilo trom priniesť vzácne kovy.
- Pavol Pivko (Gymnázium, Grösslingová 18, 811 09 Bratislava) získal zlatú medailu, obe teoretické úlohy zvládol bravúrne a v experimentálnej úlohe získal viac ako 50% bodov.
- Reprezentanti Adam Džavoronok (Gymnázium, Poštová 9, 042 52 Košice) a Csaba Dékány Dékány (Gymnázium P. Pázmánya s VJM, Letomostie 3, 940 61 Nové Zámky) priniesli bronzové medaily.
Ostatným dvom reprezentantom, Elene Chochoľakovej (Gymnázium arm. gen. L. Svobodu, Komenského 4, 066 01 Humenné) a Matejovi Zigovi (Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium, Skalická cesta 1, 831 02 Bratislava) ušli čestné uznania len o malé desatinky bodov.
V dňoch 10.7.2022 – 13.7.2022 hostil NIVaM piatich slovenských olympionikov, ktorí si súťažou preverili svoje teoretické, ako i praktické vedomosti. Olympiáda sa konala dištančne, z priestorov budovy Národného inštitútu pre vzdelávanie a mládež, z pracoviska Karloveská.
V konkurencii 69 krajín sveta s pomedzi 368 účastníkov, sa podarilo našim piatim reprezentantom obsadiť aj medailové priečky. Traja súťažiaci získali bronzové miesto a jeden čestné uznanie súťažiaceho.
Ďakujeme za reprezentáciu a zisk ocenení:
- Bronzová medaila: Pavol Pivko, Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava;
- Bronzová medaila: Csaba Dékány, Gymnázium P. Pázmánya s VJM, Nové Zámky;
- Bronzová medaila: Adam Džavoronok, Gymnázium, Poštová 9, Košice;
- Čestné uznanie: Matej Zigo, Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium, Bratislava;
- Účasť: Balász Szalai, Súkromné gymnázium s VJM, Dunajská Streda.
Európska fyzikálna olympiáda, 3. ročník, 31. máj – 4. jún 2019, Riga, Lotyšsko
V dňoch 31. mája – 4. júna 2019 sa uskutočnila v hlavnom meste Lotyšska Rige súťaž 3. ročníka Európskej fyzikálnej olympiády – EuPhO 2019. Súťaže sa zúčastnilo 173 súťažiacich z 25 európskych krajín a 10 krajín mimo Európy. Väčšina krajín bola zastúpená družstvom pozostávajúcim z 5 súťažiacich – žiakov stredných škôl a jedným vedúcim. Domáce Lotyšsko malo dve družstvá.
Súťažné družstvo bolo zostavené z víťazov celoštátneho kola Fyzikálnej olympiády, ktorí sa umiestnili na prvých piatich miestach. Na túto súťaž sa neuskutočnila žiadna spoločná príprava družstva. Všetci členovia družstva sa zúčastnili v dňoch 28. apríla až 3. mája 2019 výberového sústredenia na Medzinárodnú fyzikálnu olympiádu. Členovia družstva dostali od vedúceho družstva sadu úloh na preriešenie v rámci domácej prípravy. Štyria členovia družstva mali tesne pred súťažou maturitné skúšky.
Účasť družstva SR na 3. ročníku EuPhO organizačne a finančne zabezpečila IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže v spolupráci s podpredsedom Slovenskej komisie Fyzikálnej olympiády RNDr. Ľubomírom Muchom. Garantom podujatia bolo Ministerstvo školstva a vedy Lotyšskej republiky. Organizačne akciu zabezpečila Univerzita Lotyšska (University of Latvia) v Rige.
Pre vlastnú súťaž pripravila medzinárodná akademická porota zaujímavé a veľmi náročné úlohy, tri teoretické a jednu experimentálnu. V experimentálnej úlohe súťažiaci skúmali vlastnosti rádiových vĺn vo vzduchu a vo vode. V prvej úlohe riešili, ako vznikajú ľadové krúpy pri páde v inverznej atmosfére. Druhá úloha bola o valivom pohybe nabitej guľôčky za prítomnosti magnetického poľa. Tretia úloha riešila pohyb striekajúcej vody pri polievaní záhrady. Za každú teoretickú úlohu mohli dostať maximálne 10 bodov a za experimentálnu úlohu 20 bodov, teda celkovo 50 bodov. Žiaci okrem riešenia úloh sami moderovali úlohy s členmi nezávislej medzinárodnej poroty. Tu preukázali svoje vedomosti, ako aj taktické myslenie v tom, že takmer každý žiak si opravil svoje bodové hodnotenie. Všetci s porotcami komunikovali v angličtine, s čím nemali žiadne problémy.
Tohtoročné výsledky sú vynikajúce a hlavne celkové víťazstvo Jonáša Dujavu je historické. Jonáš je prvým žiakom v ére samostatnosti Slovenskej republiky, ktorý sa stal absolútnym víťazom medzinárodnej olympiády z prírodovedných predmetov.
Slovenskú republiku na súťaži reprezentovali:
– vedúci delegácie:
RNDr. Ľubomír Mucha, CVČ – RCM, Košice, podpredseda SK FO
– súťažiaci:
Jonáš Dujava, absolvent SPŠE Prešov – zlatá medaila
Ronald Doboš, 3. ročník, Gymnázium Poštová 9, Košice – strieborná medaila
Róbert Jurčo, absolvent Gymnázia L. Štúra, Trenčín – bronzová medaila
Emil Lelák, absolvent Gymnázia J. A. Raymana v Prešove – bronzová medaila
Michal Lelák, absolvent Gymnázia J. A. Raymana v Prešove – čestné uznanie
Medzinárodná fyzikálna olympiáda, 50. ročník, 6. – 15. júl 2019, Tel Aviv, Izrael
V dňoch 6. – 15. júla 2019 sa v meste Tel Aviv, Izrael uskutočnil 50-ty ročník Medzinárodnej fyzikálnej olympiády (MFO). Súťaže sa zúčastnilo 360 súťažiacich zo 76 krajín. Väčšina krajín bola zastúpená družstvom pozostávajúcim z 5 súťažiacich – žiakov stredných škôl a dvoch vedúcich. Členmi našej delegácie boli i pozorovatelia a hostia.
Súťažné družstvo bolo zostavené z víťazov celoštátneho kola Fyzikálnej olympiády. V dňoch 29. 4. až 3. 5. 2019 sa v Žiline na Žilinskej univerzite konalo výberové sústredenie, v rámci ktorého sa uskutočnil výber družstva. Piati najúspešnejší žiaci spolu s jedným náhradníkom absolvovali v dňoch 3. – 14. 6. 2019 v Košiciach 12-dňové prípravné sústredenie. Za prípravu, realizáciu a odborný program sústredení zodpovedali prof. Ing. Ivo Čáp, CSc. – predseda SK FO (Žilina) a RNDr. Ľubomír Mucha – podpredseda SK FO (Košice).
Účasť družstva SR na 50. ročníku MFO organizačne a finančne zabezpečila IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže v spolupráci s predsedom SK FO prof. Ing. Ivom Čápom, CSc. a podpredsedom SK FO PaedDr. Ľubomírom Konrádom. Garantom podujatia bolo Ministerstvo vzdelávania a športu Izraela a Tel Aviv University, Faculty of Exact Sciences.
Pre vlastnú súťaž pripravila medzinárodná akademická porota zaujímavé a veľmi náročné úlohy, tri teoretické a dve experimentálne. V prvej teoretickej úlohe riešili súťažiaci problematiku pružiny s nulovou efektívnou pokojovou dĺžkou. Náplňou úlohy bolo predĺženie zavesenej pružiny v pokoji a následne dynamika pádu pružiny po uvoľnení závesu na hornom konci. V druhej teoretickej úlohe súťažiaci riešili princíp vzniku mikrovlnového žiarenia magnetrónu používaného v mikrovlnkách a absorpciu MW žiarenia v látkach (potravinách). Náročná bola analýza pohybu elektrónov v kombinovanom elektrickom a magnetickom poli v cylindrickej vzťažnej sústave. Témou tretej teoretickej úlohy bol termoakustický zosilňovač. Cieľom bolo vysvetlenie zosilnenia zvuku v plyne vplyvom teplotného gradientu. Výpočty viedli k stanoveniu účinnosti takého zosilňovača. Teoretické úlohy boli zaujímavé, objavné ale veľmi náročné. Na riešenie trojice úloh mali súťažiaci 5 hodín. Najlepší riešiteľ riešil úlohy na 95 %, priemerný bodový zisk riešiteľov bol iba 20 %, tzn. 6,1 bodu z 30 možných.
Prvá experimentálna úloha bola zameraná na presné meranie indexu lomu a na meranie parametrov optickej mriežky. Aj keď úlohy boli celkom štandardné, náročné bolo najmä hodnotenie dosiahnutej presnosti, čo vyžadovalo vysokú zručnosť. Druhá experimentálna úloha sa zameriavala na meranie kinetických javov a overenie Wiedemannovho – Franzovho zákona. V prvej časti merali elektrickú konduktivitu troch kovov, v druhej mernú tepelnú vodivosť. Experimentálne úlohy boli veľmi pekné, ale neprimerane časovo náročné. O nedostatočnom čase (5 hodín) svedčí aj to, že i najlepší súťažiaci vyriešil úlohy iba na 80 % a priemerný zisk bol iba 20 %, tzn. 5,9 bodu z 20 možných.
Výsledky slovenského družstva v 50. ročníku MFO predstavujú mierny pokles v porovnaní s priemerom za 5 predchádzajúcich ročníkov. Ziskom dvoch strieborných medailí a jednej bronzovej zaujala slovenská reprezentácia umiestnenie v prvej polovici zúčastnených krajín (32/78), čo približne kopíruje výsledok v minulom ročníku. V porovnaní krajín Európy a EU sa reprezentácia SR umiestnila približne v polovici krajín – Európa 16/39 a krajiny EU 13/26.
V celovej úspešnosti (5 úloh) je reprezentácia SR na úrovni porovnateľnej so svetom, Európou i EU. Úspešnosť prvej dvojice SR (strieborné medaily) je výrazne nadpriemerná.
Slovenskú republiku reprezentovali:
Vedenie delegácie:
prof. Ing. Ivo Čáp, CSc. – vedúci delegácie (Žilinská univerzita v Žiline)
PaedDr. Ľubomír Konrád – pedagogický vedúci (Gymnázium, Veľká okružná, Žilina)
prof. Ing. Klára Čápová, PhD. – pozorovateľ (Žilinská univerzita v Žiline)
Mgr. Miroslava Konrádová – hosť (Spojená evanjelická škola v Martine)
Súťažiaci:
Ronald Doboš, 3. ročník, Gymnázium, Poštová 9, Košice – strieborná medaila
Jonáš Dujava, 4. ročník, Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Prešov – strieborná medaila
Róbert Jurčo, 4. ročník, Gymnázium L. Štúra, Trenčín – bronzová medaila
Emil Lelák, 4. ročník, Gymnázium J. A. Raymana, Prešov
Marcel Polák, 3. ročník, Gymnázium P. Horova, Michalovce
Viac informácií o súťaži nájdete na stránke: https://www.ipho2019.org.il/
Európska fyzikálna olympiáda, 2. ročník, 28. 5. – 1. 6. 2018, Moskva, Ruská federácia
V dňoch 28. 5. – 1. 6. 2018 sa v Moskve, hlavnom meste Ruskej Federácie, uskutočnil 2. ročník Európskej fyzikálnej olympiády. Samotná súťaž prebiehala v Moskovskom inštitúte fyziky a techniky (Moscow Institute of Physics and Technology – MIPT). Na súťaži sa zúčastnilo 115 súťažiacich z 23 krajín – 19 krajín Európy a 4 krajiny mimo Európy. Celkový počet súťažiacich z Európy bol 93. Súťažné družstvo pozostávajúce z piatich súťažiacich bolo zostavené z víťazov celoštátneho kola Fyzikálnej olympiády.
Naša výprava získala jednu bronzovú medailu a dve čestné uznania, čo je vzhľadom na charakter súťaže a aktuálne možnosti prípravy talentovaných žiakov v podmienkach SR dobrý výsledok. Žiaci išli na súťaž bez špeciálnej prípravy na rozdiel od žiakov, ktorí cestujú na Medzinárodnú fyzikálnu olympiádu. Úlohy, ktoré žiaci riešili, boli netradičné, krátke zadania úloh nútili žiakov k veľkej kreatívnosti. V experimente museli sami navrhovať postup merania a spracovania výsledkov. Treba však zdôrazniť, že žiaci sami moderovali svoje riešenia úloh v anglickom jazyku na vysokej úrovni znalosti jazyka.
Problematika a náročnosť úloh na medzinárodnej súťaži značne prekračuje rámec osnov na slovenských stredných školách, preto pre úspešnosť v takomto medzinárodnom porovnávaní je mimoškolská výchova, ktorú predstavuje najmä Fyzikálna olympiáda na Slovensku a s ňou spojené aktivity, veľmi dôležitá. Navyše súťaž má trochu iný charakter ako Medzinárodná fyzikálna olympiáda, je však jej veľmi vhodným doplnkom. Odlišnosť je najmä v type zadaní úloh, v požiadavkách na spôsob ich riešenia a v samostatnom moderovaní výsledkov samotnými žiakmi pred porotou, čo kladie nároky aj na úroveň ovládania anglického jazyka a prezentácie.
3. ročník EuPhO sa uskutoční v termíne 31.5. – 4.6.2019 v Rige v Lotyšsku.Vedúci delegácie:
RNDr. Ľubomír Mucha, CVČ-RCM, Košice
Súťažiaci:
Šimon Pajger, Gymnázium, Veľká okružná, Žilina – bronzová medaila
Matúš Kopunec, Gymnázium Ľ. Štúra, Trenčín – čestné uznanie
Martin Okánik, Gymnázium J. G. Tajovského, Banská Bystrica – čestné uznanie
Róbert Jurčo, Gymnázium Ľ. Štúra, Trenčín
Jana Švrčková, Gymnázium L. Novomeského, Senica
Výsledky jednotlivých úspešných súťažiacich sa nachádzajú na stránke http://eupho2018.mipt.ru.
Úlohy sa nachádzajú na http://eupho2018.mipt.ru.
Medzinárodná fyzikálna olympiáda, 49. ročník, 21. – 29. 7. 2018, Lisabon, Portugalsko
V dňoch 21. – 29. 7. 2018 sa uskutočnil 49. ročník Medzinárodnej fyzikálnej olympiády (International Physics Olympiad – IPhO) v hlavnom meste Portugalska, v Lisabone. Slovenskú delegáciu tvorili 5 žiaci vybraní na základe výsledkov dosiahnutých na celoštátnom kole Fyzikálnej olympiády a počas výberového sústredenia, dvaja vedúci výpravy a jeden pozorovateľ.
Garantom podujatia bolo Ministerstvo vzdelávania Portugalska a fyzikálna spoločnosť Portugalska. Organizačne podujatie zabezpečil Institut Superior Technico, Lisabon a Výbor fyzikálnej olympiády Portugalska. Na súťaži sa zúčastnilo 396 súťažiacich z 87 krajín sveta. Usporiadatelia pripravili v súlade so sylabom IPhO tri teoretické a dve experimentálne úlohy. Teoretické úlohy boli zaujímavé, objavné a primerane náročné. Na riešenie trojice úloh mali súťažiaci 5 hodín. Najlepší riešiteľ riešil úlohy na 100 %.Experimentálne úlohy boli veľmi pekné, ale neprimerane časovo náročné. O nedostatočnom čase (5 hodín) svedčí aj to, že i najlepší súťažiaci vyriešil úlohy iba na 63 %.Riešenia študentov opravili nezávisle odborná komisia organizátorov i vedúci delegácie.
Slovenské reprezentačné družstvo v celkovom hodnotení krajín skončilo na 33. mieste, v rámci porovnania zúčastnených krajín Európy sme obsadili 16. poradie zo 41 krajín, v rámci EU28 sme obsadili 10. miesto z 26 zúčastnených krajín (Írsko a Malta sa nezúčastnili). Naša výprava získala tri bronzové medaily a jedno čestné uznanie. Ziskom medailí naďalej udržiavame pozitívny obraz SR v medzinárodnom meradle.
Nároky IPhO značne prekračujú úroveň bežnej stredoškolskej výučby. Súťaž je určená pre mimoriadne nadaných študentov stredných škôl. Dobré výsledky našich študentov sú podmienené jednak ich mimoriadnym talentom a záujmom o sebavzdelávanie, jednak mimoškolskou prípravou, ktorú organizuje najmä Slovenská komisia FO v spolupráci s Jednotou slovenských matematikov a fyzikov. Systém prípravných sústredení v kombinácii s Fyzikálnym korešpondenčným seminárom sa ukazuje ako účinný nástroj pre neformálnu prípravu študentov. Úspešnosť našej reprezentácie významne súvisí s úrovňou podpory talentovej prípravy.
Vedúci delegácie:
prof. Ing. Ivo Čáp, CSc. – Žilinská univerzita, Vysokoškolákov, Žilina
PaedDr. Ľubomír Konrád – Gymnázium, Veľká okružná 22, Žilina
Súťažiaci:
Martin Okánik, Gymnázium J. G. Tajovského, Banská Bystrica – bronzová medaila
Jana Švrčková, Gymnázium L. Novomeského, Senica – bronzová medaila
Matúš Kopunec, Gymnázium Ľ. Štúra, Trenčín – bronzová medaila
Róbert Jurčo, Gymnázium Ľ. Štúra, Trenčín – čestné uznanie
Kristián Šalata, Gymnázium P. Horova, Michalovce
Výsledky jednotlivých úspešných súťažiacich sa nachádzajú na stránke www.ipho2018.pt.
Úlohy sa nachádzajú na www.ipho2018.pt a preklad na http://fo.uniza.sk.
Európska fyzikálna olympiáda, 1. ročník, Tartu, Estónsko, 20. – 24. 5. 2017
V dňoch 20. – 24. 5. 2017 sa v Tartu, Estónsko konal 1. ročník Európskej fyzikálnej olympiády. Samotná súťaž prebiehala na dvoch významných univerzitách: Univerzity of Tartu a Tallinn University of Technology. N súťaži sa zúčastnilo 92 súťažiacich z 23 krajín, z toho 20 krajín bolo európskych a 3 krajiny mimoeurópske. Väčšina krajín bola zastúpená družstvom pozostávajúcim z 5 súťažiacich – žiakov stredných škôl a jedného vedúceho. Súťažné družstvo bolo zostavené z víťazov celoštátneho kola Fyzikálnej olympiády.
Naša výprava získala jednu striebornú a dve bronzové medaily, čím sa potvrdzuje kvalita výberu žiakov a ich prípravy v podmienkach SR.
Podľa vedúceho delegácie RNDr. Ľubomíra Muchu problematika a náročnosť úloh na medzinárodnej súťaži značne prekračuje rámec osnov na slovenských stredných školách, a preto pre úspešnosť v takomto medzinárodnom porovnávaní je mimoškolská výchova, ktorú predstavuje najmä Fyzikálna olympiáda na Slovensku a s ňou spojené aktivity, veľmi dôležitá. navyše súťaž má trochu iný charakter ako Medzinárodná fyzikálna olympiáda. Odlišnosť je najmä v tom, že žiaci sami moderujú svoje výsledky pred porotou, čo kladie nároky aj na úroveň ovládania anglického jazyka a prezentácie.
Vedúci delegácie:
RNDr. Ľubomír Mucha – CVČ-RCM Košice
Súťažiaci:
Jozef Lipták, Gymnázium J. G. Tajovského, Banská Bystrica – strieborná medaila
Filip Čermák, Spojená škola, Novohradská 3, Bratislava – bronzová medaila
Ivan Grega, Evanjelické gymnázium J. A. Komenského, Košice – bronzová medaila
Matúš Kopunec, Gymnázium Ľ. Štúra, Trenčín
Patrik Lamoš, Gymnázium, Veľká okružná 22, Žilina
Ďalšie informácie o súťaži nájdete na: http://eupho.ut.ee/ a http://fo.uniza.sk/
Medzinárodná fyzikálna olympiáda, 48. ročník, Yogyakarta, Indonézia, 16. – 24. 7. 2017
V dňoch 16. – 24. 7. 2017 sa uskutočnil 48. ročník Medzinárodnej fyzikálnej olympiády (International Physics Olympiad – IPhO) v meste Yogyakarta v Indonézii. Slovenskú delegáciu tvorili 5 žiaci vybraní na základe výsledkov dosiahnutých na celoštátnom kole Fyzikálnej olympiády a počas výberového sústredenia pred IPhO, dvaja vedúci výpravy a dvaja pozorovatelia.
Garantom podujatia bolo Ministerstvo vzdelávania Indonézie, organizačne akciu zabezpečila Fakulta matematiky a prírodných vied Univerzity Gadjah Mada v Yogyakarte. Na súťaži sa zúčastnilo 394 súťažiacich z 86 krajín. Usporiadatelia pripravili v súlade so sylabom IPhO zaujímavé a veľmi náročné úlohy, tri teoretické a dve experimentálne. Riešenia študentov opravili nezávisle odborná komisia organizátorov i vedúci delegácie.
Slovenské reprezentačné družstvo v celkovom hodnotení krajín skončilo na 23. mieste, v rámci porovnania zúčastnených krajín Európy sme obsadili 9. poradie zo 43 krajín, v rámci EÚ sme obsadili 4. miesto z 26 krajín. Naša výprava získala jednu zlatú a štyri bronzové medaily, čím sa potvrdzuje kvalita výberu žiakov a ich prípravy v podmienkach SR.
Nároky IPhO značne prekračujú úroveň bežnej stredoškolskej výučby. Súťaž je určená pre mimoriadne nadaných študentov stredných škôl. Dobré výsledky našich študentov sú podmienené jednak ich mimoriadnym talentom a záujmom o sebavzdelávanie, jednak mimoškolskou prípravou (tréningom), ktorú organizuje najmä Slovenská komisia FO v spolupráci s Jednotou slovenských matematikov a fyzikov. Systém prípravných sústredení v kombinácii s Fyzikálnym korešpondenčným seminárom sa ukazuje ako účinný nástroj pre neformálnu prípravu študentov. Úspešnosť našej reprezentácie významne súvisí s úrovňou podpory talentovej prípravy.
Vedúci delegácie:
prof. Ing. Ivo Čáp, CSc. – Žilinská univerzita, Vysokoškolákov, Žilina
PaedDr. Ľubomír Konrád – Gymnázium, Veľká okružná 22, Žilina
Súťažiaci:
Jozef Lipták, Gymnázium J. G. Tajovského, Banská Bystrica – zlatá medaila
Filip Čermák, Spojená škola, Novohradská 3, Bratislava – bronzová medaila
Ivan Grega, Evanjelické gymnázium J. A. Komenského, Košice – bronzová medaila
Juraj Halabrín, Spojená škola, Novohradská 3, Bratislava – bronzová medaila
Martin Okánik, tGymnázium J. G. Tajovského, Banská Bystrica – bronzová medaila
Výsledky jednotlivých úspešných súťažiacich sa nachádzajú na stránke www.ipho2017.id.
Úlohy sa nachádzajú na www.ipho2017.id a preklad na http://fo.uniza.sk.
V dňoch 10. – 17. 7. 2016 sa v Zürichu, Švajčiarsko konal 47. ročník Medzinárodnej fyzikálnej olympiády.
Švajčiarsko usporiadalo túto súťaž v spolupráci s Lichtenštajnským kniežatstvom a celkovo sa jej zúčastnilo 358 súťažiacich z 84 krajín. Väčšina krajín bola zastúpená družstvom pozostávajúcim z 5 súťažiacich žiakov stredných škôl a dvoch vedúcich. Súťažné družstvo bolo zostavené z víťazov celoštátneho kola Fyzikálnej olympiády. V neoficiálnom poradí zo všetkých 84 krajín sa Slovensko umiestnilo podľa počtu získaných bodov na 20. mieste celkovo a v poradí krajín EÚ, ktorých počet bol 39, na 4. mieste.
Ziskom jednej striebornej a štyroch bronzových medailí sa potvrdili výsledky z minuloročnej súťaže a udržala sa úroveň z predchádzajúcich ročníkov.
Podľa vedúceho delegácie prof. Ing. Iva Čápa, CSc. problematika a náročnosť úloh na medzinárodnej súťaži značne prekračuje rámec osnov na slovenských stredných školách, a preto pre úspešnosť v takomto medzinárodnom porovnávaní je mimoškolská výchova, ktorú predstavuje najmä Fyzikálna olympiáda na Slovensku a s ňou spojené aktivity, veľmi dôležitá.
Zoznam dospelých účastníkov:
prof. Ing. Ivo Čáp, CSc. – vedúci delegácie (Žilinská univerzita v Žiline)
RNDr. Ľubomír Mucha pedagogický vedúci (CVČ-RCM Košice)
prof. Ing. Klára Čápová, PhD. pozorovateľ (Žilinská univerzita v Žiline)
Zoznam súťažiaci:
Martin Gažo, Gymnázium pre MND, Skalická, Bratislava – strieborná medaila
Jozef Lipták, Gymnázium J. G. Tajovského, Banská Bystrica – bronzová medaila
Juraj Halabrin, Gymnázium J. Hronca, Novohradská, Bratislava – bronzová medaila
Juraj Májek, Gymnázium Grösslingová, Bratislava – bronzová medaila
Adam Škrlec, Gymnázium J. Hronca, Novohradská, Bratislava – bronzová medaila
Ďalšie informácie o súťaži nájdete na: http://www.ipho2016.org a http://fo.uniza.sk
V dňoch 4. – 12. 7. 2015 sa v Mumbai, India konal 46. ročník Medzinárodnej fyzikálnej olympiády.
Súťaže sa zúčastnilo 391 súťažiacich z 82 krajín. Väčšina krajín bola zastúpená družstvom pozostávajúcim z 5 súťažiacich žiakov stredných škôl a dvoch vedúcich. Súťažné družstvo bolo zostavené z víťazov celoštátneho kola Fyzikálnej olympiády. Priemerné umiestnenie družstva SR okolo 26. miesta je pri priemernej účasti 80 krajín umiestnenie v prvej tretine. Systém prípravných sústredení v kombinácii s Fyzikálnym korešpondenčným seminárom sa ukazuje ako účinný nástroj pre neformálnu prípravu študentov. Úspešnosť našej reprezentácie významne súvisí s úrovňou podpory talentovej prípravy.
Nasledujúci ročník Medzinárodnej fyzikálnej olympiády sa uskutoční v dňoch 10. – 18. 7. 2016 v Zürichu, Švajčiarsko.
Zoznam dospelých účastníkov:
prof. Ing. Ivo Čáp, CSc., EF, Žilinská univerzita, Veľký diel, Univerzitná 1, Žilina
PaedDr. Ľubomír Konrád, Gymnázium, Veľká okružná 22, Žilina
Zoznam súťažiacich:Martin Gažo, ŠPMNDaG, Teplická 7, Bratislava – strieborná medailaFilip Ayazi, Gymnázium Ľ. Štúra, Trenčín – bronzová medailaJozef Bucko, Gymnázium P. de Coubertina, Piešťany – bronzová medailaDávid Bugár, Gymnázium H. Selyeho, Komárno – bronzová medailaMiroslav Gašpárek, Súkromné gymnázium, Vysokoškolákov 13, Žilina – čestné uznanie
Ďalšie informácie o súťaži môžete získať na adrese http://www.ipho2015.in/.
Výsledkové listiny celoštátnych kôl
- Výsledková listina 2023/2024
- Výsledková listina 2022/2023
- Výsledková listina 2021/2022
- Výsledková listina 2018/2019
- Výsledková listina 2017/2018
- Výsledková listina 2016/2017
- Výsledková listina 2015/2016
- Výsledková listina 2014/2015
- Výsledková listina 2013/2014
- Výsledková listina 2012/2013
- Výsledková listina 2011/2012
- Výsledková listina 2010/2011
- Výsledková listina 2009/2010
- Výsledková listina 2008/2009
Súťažné úlohy a autorské riešenia
Domáce kolo
- Kategória A – úlohy (SK) / úlohy (maďarská verzia) / riešenia
- Kategória E – úlohy (SK) / úlohy (maďarská verzia) / riešenia
- Kategória F – úlohy (SK) / úlohy (maďarská verzia) / riešenia
- Kategória G – úlohy(SK) / úlohy (maďarská verzia) / riešenia
Domáce kolo
- kategória A – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória B – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória C – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória D – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória F – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória G – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
Okresné kolo
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória F – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória G – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
Krajské kolo
- kategória A – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória B – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória C – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória D – úlohy, (maďarská verzia) riešenia
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
Celoštátne kolo
- kategória A – Teoretická časť: úlohy, (maďarská verzia), riešenia, Praktická časť: experimentálna úloha, (maďarská verzia), riešenie
Domáce kolo
- kategória A – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória B – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória C – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória D – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória F – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória G – úlohy,(maďarská verzia), riešenia
Okresné kolo
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória F – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória G – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
Krajské kolo
- kategória A – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória B – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória C – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória D – úlohy, (maďarská verzia) riešenia
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
Celoštátne kolo
- kategória A – Teoretická časť: úlohy, (maďarská verzia), riešenia, Praktická časť: experimentálna úloha, (maďarská verzia), riešenie
Domáce kolo
- kategória A – úlohy , riešenia
- kategória B – úlohy , (maďarská verzia), riešenia
- kategória C – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória D – úlohy , (maďarská verzia), riešenia
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória F – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória G – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
Okresné kolo
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória F – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória G – úlohy, riešenia
Krajské kolo
- kategória A – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória B – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória C – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória D – úlohy, (maďarská verzia) riešenia
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
Celoštátne kolo
- kategória A – Teoretická časť: úlohy, (maďarská verzia), riešenia, Praktická časť: experimentálna úloha, (maďarská verzia), riešenie
Domáce kolo
- kategória A – úlohy, riešenia
- kategória B – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória C – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória D – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória F – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória G – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
Okresné kolo
- kategória E – úlohy
- kategória F – úlohy
- kategória G – úlohy
Krajské kolo
- kategória A – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória B – úlohy
- kategória C – úlohy
kategória D – úlohy - kategória E – úlohy
Celoštátne kolo
- kategória A – úlohy
Domáce kolo
- kategória A – úlohy, riešenia
- kategória B – úlohy, (maďarská verzia), riešenia (5.3. 2019 boli doplnené ďalšie súťažné úlohy)
- kategória C – úlohy, (maďarská verzia), riešenia (5.3. 2019 boli doplnené ďalšie súťažné úlohy)
- kategória D – úlohy, (maďarská verzia), riešenia (5.3. 2019 boli doplnené ďalšie súťažné úlohy)
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória F – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória G – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
Okresné kolo
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória F – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória G – úlohy, riešenia
Krajské kolo
- kategória A – úlohy, riešenia
- kategória B – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória C – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
kategória D – úlohy, (maďarská verzia), riešenia - kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
Celoštátne kolo
- kategória A – úlohy teória, riešenia teória, úlohy experiment, riešenia experiment
Domáce kolo
- kategória A – úlohy, riešenia
- kategória B –úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória C – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória D – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória E – úlohy oprava k 21. 11. 2017 úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória F – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória G – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
Okresné kolo
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória F – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória G – úlohy, riešenia
Krajské kolo
- kategória A – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória B – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória C – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória D – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
Celoštátne kolo
- kategória A – úlohy teória, riešenia teória, úlohy experiment, riešenia experiment
Domáce kolo
- kategória A – úlohy, riešenia
- kategória B – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória C – úlohy, (maďarská verzia) , riešenia
- kategória D – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória F – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória G – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
Okresné kolo
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória F – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória G – úlohy, riešenia
Krajské kolo
- kategória A – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória B – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória C – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória D – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
- kategória E – úlohy, (maďarská verzia), riešenia
Celoštátne kolo
- kategória A – úlohy teória (maďarská verzia), riešenia teória, úlohy experiment (maďarská verzia), riešenia experiment
Kontakty
Adresár členov Slovenskej komisie Fyzikálnej olympiády
prof. Ing. Ivo Čáp, CSc.
predseda SK FO
Katedra teoretickej elektrotechniky a biomedicínskeho inžinierstva EF ŽU, Univerzitná 1, 010 26 Žilina
tel.: +421 41 51 32 115
e-mail: ivo.cap@fel.uniza.sk
RNDr. Ľubomír Mucha
podpredseda SK FO
Centrum voľného času – RCM Košice, strojárenská 3, 040 01 Košice
e-mail: lubomir.mucha@gmail.com
PaedDr. Ľubomír Konrád
podpredseda SK FO
Gymnázium, Veľká okružná 22, 010 01 Žilina
e-mail: lubomir.konrad@gmail.com
Mgr. Jana Krajčovičová
tajomníčka SK FO
NIVAM – Národný inštitút vzdelávania a mládeže, Pracovisko Hálova 6, 851 01 Bratislava
mob.: +421 905 970 187
e-mail: jana.krajcovicova@nivam.sk
RNDr. Slavomír Tuleja, PhD.
zástupca pre SŠ
Gymnázium arm. gen. L. Svobodu, Komenského 4, 066 51 Humenné
tel.: +421 902 435 189
e-mail: stuleja@gmail.com
Mgr. Anikó Hevesi
zástupkyňa pre ZŠ
Gymnázium Hansa Selyeho, B. Királya 5, 945 01 Komárno
tel.: +421 35 773 13 12
e-mail: infohevesi@gmail.com
RNDr. Tomáš Lučivjanský, PhD.
člen SK FO
Ústav fyzikálnych vied PF UPJŠ, Park Angelinum 9, 040 01 Košice
tel.: +421 903 410 898
e-mail: tomas.lucivjansky@upjs.sk
RNDr. Mária Kladivová, PhD.
členka SK FO
Katedra fyziky FEI TU v Košiciach, Park Komenského 2, 042 00 Košice
tel.: +421 55 60 22 830
e-mail: maria.kladivova@tuke.sk
RNDr. Stanislav Hrivňak
člen SK FO
Ústav fyzikálnych vied PF UPJŠ, Park Angelinum 9, 040 01 Košice
tel.: +421 902 613 150
e-mail: stanislav.hrivnak@student.upjs.sk
doc. RNDr. Sergej Iľkovič, PhD.
člen SK FO
Katedra fyziky, matematiky a techniky PU v Prešove, Ul. 17 novembra č. 1, 080 01 Prešov
tel.: +421 51 7570251
e-mail: sergej.ilkovic@unipo.sk
Adam Škrlec
zástupca FKS
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Mlynská Dolina F2, 842 58 Bratislava
e-mail: adam.skrlec@trojsten.sk
Dušan Kavický
zástupca FKS
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK, Mlynská Dolina F2, 842 58 Bratislava
e-mail: dusan.kavicky@trojsten.sk
Mgr. Ľubica Letanovská
predsedníčka KK FO pre Bratislavský kraj
Spojená škola, Novohradská 3, 821 09 Bratislava
m.t.: +421 904 25 04 56
e-mail: letanovska@gjh.sk
PaedDr. Ing. František Glos, PhD.
predseda KK FO pre Trnavský kraj
Základná škola s MŠ, Na Výhone 188, 922 21 Moravany nad Váhom
tel.: +421 33 77 19 187
mobil: +421 905 863 386
e-mail: riaditel@zsmoravany.sk
Mgr. František Štetiar
predseda KK FO pre Trenčiansky kraj
Gymnázium, Komenského 2, 958 01 Partizánske
tel.: +421 38 7463637
e-mail: frantisekstetiar@gmail.com
RNDr. Aba Teleki, PhD.
predseda KK FO pre Nitriansky kraj
tel.: +421 907 670 361
e-mail: jsmfteleki@gmail.com
Prof. Dr. Boris Tomášik
predseda KK FO pre Banskobystrický kraj
Katedra fyziky, FPV UMB, Tajovského 40, 974 01 Banská Bystrica
tel.: +421 48 446 7206
e-mail: boris.tomasik@umb.sk
Ing. Dušan Nemec, PhD.
predseda KK FO pre Žilinský kraj
Katedra riadiacich a informačných systémov, EF ŽU, Univerzitná 1, 010 26 Žilina
tel.: +421 910 446 912
e-mail: dusan.nemec@fel.uniza.sk
Dr.h.c. doc. PaedDr. Vladimír Šebeň, PhD.
predseda KK FO pre Prešovský kraj
Katedra fyziky, matematiky a techniky FHPV PU, Ul. 17. novembra 1, 080 01 Prešov
tel.: +421 51 75 70 681
e-mail: vladimir.seben@unipo.sk
doc. RNDr. Jozef Hanč, PhD.
predseda KK FO pre Košický kraj
Ústav fyzikálnych vied PF UPJŠ, Park Angelium 9, 040 01 Košice
tel.: +421 55 23 46 132
e-mail: jozef.hanc@upjs.sk