Deň európskych autoriek a autorov, 27. marec 2023

Deň európskych autoriek a autorov je nová iniciatíva Európskej komisie zameraná na motiváciu mladých ľudí viac čítať. Prvý Deň Európskych autoriek a autorov sa uskutoční dňa 27. marca 2023 a následne sa bude konať každý rok posledný pondelok v marci. Mariya Gabriel, európska komisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež túto iniciatívu oficiálne spustí v Sofii spolu s Georgim Bardarovom, slávnym bulharským autorom a víťazom európskej ceny za literatúru za rok 2021.

Cieľom tohto celoeurópskeho dňa je prepojiť knižný a vzdelávací sektor a pomôcť ľuďom v Európe objaviť jazykovú a kultúrnu rozmanitosť európskej literatúry. Literatúra je nástroj individuálneho posilnenia, ktorý môže žiakov a žiačky vyzbrojiť adekvátnym súborom zručností potrebným na to, aby sa zapájali do aktuálnych sociálnych a osobných výziev. Tento deň je tiež príležitosťou zdôrazniť význam všetkých programov a iniciatív, ktoré už prebiehajú v jednotlivých krajinách EÚ, s cieľom podporiť čítanie.

Zapojte sa aj vy a podeľte sa o svoje skúsenosti

Školy

Stredné školy v EÚ sú pozvané, aby sa 27. marca 2023 zúčastnili na podujatí spoločného čítania z knihy. Ako?

  • Pozvite autorku, autora alebo populárnu osobnosť na čítanie z knihy.
  • Pozvite zástupcov z knižného sektora s cieľom zvýšiť informovanosť o rozmanitosti profesií spojených s knihami (spisovatelia, prekladatelia atď.).
  • Zorganizujte čítanie z knihy so svojimi študentmi.

Knižnice a organizácie

  • Zorganizujte verejné čítanie pre deti a/alebo mládež.
  • Tento deň je tiež príležitosťou zdôrazniť význam všetkých programov a iniciatív, ktoré už prebiehajú v jednotlivých krajinách EÚ, s cieľom podporiť čítanie.

Podeľte sa o svoje skúsenosti zo spoločného čítania 27. marca a pošlite fotografie alebo videá s krátkym popisom Európskej komisii na EAC-DAY-OF-THE-EUROPEAN-AUTHORS@ec.europa.eu a ministerstvu kultúry na hovorca@culture.gov.sk.

Konferencia 27. marca 2023 – Sofia, Bulharsko

V rámci prvého ročníka Dňa európskych autoriek a autorov organizuje Komisia 27. marca 2023 v Sofii jednodňovú konferenciu o podpore čítania, na ktorej sa zídu zástupcovia členských štátov z ministerstiev kultúry alebo školstva, príslušných verejných inštitúcií a národné mimovládne organizácie aktívne v tejto oblasti, ako aj organizácie zastupujúce knižný a kultúrny sektor na európskej úrovni. Registrácia online aj on-site účasti tu: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/DayOfEuropeanAuthorsParticipants

Program konferencie.

Zdielať tento článok