Školenie vytvára priestor na dialóg medzi európskymi krajinami s rozdielnymi národnými naratívmi spojenými s druhou svetovou vojnou alebo s povojnovým vývojom. Ide o európsky tréningový program pre pedagógov a pedagogičky vyvíjaný organizáciou Mémorial de la Shoah.
Program Holokaust ako východiskový bod kladie dôraz na reflexiu vlastných národných dejín a prepojenie perspektív. Účastníci a účastníčky sa budú zaoberať citlivými témami s podporou odborného prístupu, ktorý je postavený na spoločnom európskom dedičstve dejín holokaustu.
Tréning sa organizuje ako každoročná spoločná iniciatíva Nadácie Zachor (Maďarsko), Centra edukácie a inovácií (CEDIN, Slovensko) a Mémorial de la Shoah (Francúzsko) s podporou Národného inštitútu vzdelávania a mládeže a Múzea židovskej kultúry. Podujatie sa uskutoční v dňoch 22. septembra – 24. septembra 2022 vo Faustovej sieni Múzea mesta Bratislavy.
Účasť je otvorená pre 40 učiteľov a učiteliek spoločenskovedných predmetov, z toho 20 miest je určených účastníkom a účastníčkam z Maďarska a ďalších 20 prihláseným zo Slovenska.
„Učitelia, ktorí sa vo svojej práci zaoberajú problémami rozdeľujúcimi spoločnosť, vytvorili medzi sebou putá, vymieňajúc si nápady a skúsenosti. Táto medzinárodná skupinová dynamika a znovuobjavenie histórie susednej krajiny podporuje prepájanie občianskej spoločnosti, ktorá smeruje k vzájomnému porozumeniu, zmiereniu a vzniku spoločného európskeho príbehu a identity,“ uvádza organizácia Mémorial de la Shoah v opise projektu.
Bližšie informácie poskytne Juraj Varga z Centra edukácie a inovácií na juraj@cedin.sk
Náklady spojené s účasťou hradia organizátori udalosti. Počas podujatia bude zabezpečené simultánne tlmočenie medzi dvoma pracovnými jazykmi: anglickým a slovenským.
Projekt je finančne podporený programom CERV a neziskovou organizáciou Claims Conference.
https://www.eacea.ec.europa.eu/grants/2021-2027/citizens-equality-rights-and-values-cerv_en
http://www.claimscon.org/