Národný inštitút vzdelávania a mládeže prijal správy o vražde dvoch mladých ľudí so smútkom a znepokojením, rodinám pozostalých vyjadrujeme úprimnú sústrasť.
Matúš Horváth a Juraj Vankulič sa stali obeťou nenávisti voči LGBTI+ ľuďom a ľuďom židovskej viery. K tejto nenávisti prispievajú aj nebezpečné prejavy plné dezinformácií a konšpiračných teórií, ktoré často vedú k neakceptovaniu menšín a ľudí, ktorí sú ich súčasťou. Účinnou prevenciou je predchádzanie tejto nenávisti, v rodinách, komunitách, v spoločnosti a tiež v školách.
V Národnom inštitúte vzdelávania a mládeže sa okrem iného snažíme učiteľom, učiteľkám a pracovníkom, pracovníčkam s mládežou poskytnúť adresnú podporu aj vo vzdelávaní v témach ľudských práv, práce s informáciami, mediálnej gramotnosti, kritického myslenia a ďalších.
Školy zohrávajú dôležitú rolu vo formovaní postojov žiakov a mladých. Dlhodobo vnímame potrebu prinášať učiteľom a učiteľkám adresnú podporu aj v témach ako je vytváranie otvorenej atmosféry v školách, kritické myslenie a vzájomný rešpekt.
Vzdelávanie pre učiteľov a odborné podujatia
V minulosti, ešte ako Metodicko-pedagogické centrum a Štátny pedagogický ústav, sme pripravili k témam ako multikultúrna výchova a ľudské práva viacero odborných podujatí, vzdelávaní a metodických materiálov pre pedagógov. V tomto duchu sme otvárali aj školský rok 2022/2023, keď sme do našej ponuky inovačného vzdelávania zaradili aj tieto programy a odborné podujatia:
- Tvorba inkluzívnej kultúry školy a školského zariadenia z pohľadu pedagogických a odborných zamestnancov
- Tvorba inkluzívnej kultúry školy a školského zariadenia z pohľadu pedagogických a odborných zamestnancov – aplikácia aktivít na rozvíjanie inkluzívnej kultúry
- Klíma triedy/skupiny – dôvera, bezpečie a prijatie všetkých bez rozdielu
- Inovácia stratégií výchovno-vzdelávacej činnosti vo výchove mimo vyučovania v súlade s rešpektovaním rôznorodosti detí a žiakov
- Projektovanie edukačnej jednotky s dôrazom na kritické myslenie
- Prevencia a eliminácia prejavov násilia a šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach
- Zvládanie záťažových situácií a konfliktov cestou sebapoznania
- Použitie hier a príbehov v prevencii – Cesta k empatii a citlivosti (odborné podujatie)
Bližšie informácie o týchto aj ďalších programoch inovačného vzdelávania nájdete v katalógu: https://mpc-edu.sk/pages/katalog-nivam-2022-2023.pdf
Ak ešte nie ste registrovaní v našom systéme, podrobný návod nájdete tu: https://mpc-edu.sk/pages/manualy/Navod_na_registraciu.pdf
Ako sa vyznať v záplave informácií a spoznať dezinformácie
Na jar tohto roku sme publikovali letáky s radami, ktoré pomôžu pri overovaní informácií a pri rozoznávaní dezinformácií:
https://www.statpedu.sk/images/sk/ako-vyhodnocovat-informacie.pdf
https://www.statpedu.sk/files/sk/aktuality/novinky-main/hlavne-znaky-dezinformacii.pdf
Mediálna gramotnosť
Realizovali sme aj zaujímavé webináre k téme mediálnej gramotnosti:
https://www.youtube.com/watch?v=6OvvyEzNq3E&t=13s
https://www.youtube.com/watch?v=3Eb8SaV3Uls&t=7s
Prevencia prostredníctvom rozvíjania osobnostných a komunikačných zručností žiakov
V apríli a máji 2022 sme organizovali webinár pre pedagogických a odborných zamestnancov a zamestnankyne škôl a školských zariadení, ktorí pripravujú a realizujú preventívne aktivity v prostredí školy s cieľom rozšíriť ich odborné kompetencie. V súvislosti s týmito podujatiami vznikli odborno-metodické publikácie s konkrétnymi aktivitami:
Psychologické princípy prevencie a osobnostno-sociálneho rozvoja
Tvorba preventívneho programu, etické aspekty a psychologické bezpečie
Práca s mládežou v neformálnom vzdelávaní
V oblasti neformálneho vzdelávania a práce s mládežou vznikli tieto publikácie, z ktorých môžete čerpať inšpirácie aj pre svoju prax:
https://www.iuventa.sk/produkt/kompasito-prirucka-vychovy-a-vzdelavania-deti-k-ludskym-pravam/
https://www.iuventa.sk/produkt/xenofobia-a-rasizmus/
https://www.iuventa.sk/produkt/bookmarks-slovenska-verzia/
Olympiáda ľudských práv
K ľudskoprávnemu vzdelávaniu, vzdelávaniu k demokratickému občianstvu, celkovej kultivácii poznatkov a postojov študujúcej mládeže a tým k posilňovaniu základných pilierov demokracie prispieva aj Olympiády ľudských práv (OĽP). Je určená stredoškolskej mládeži a je postupová. Realizuje sa písomnými a ústnymi súťažnými formami: testami, poznatkovo-postojovou prezentáciou téz, riešením modelových prípadov/situácií, obhajobou písomných prác a riešením finálových zadaní. Súťaž je trojúrovňová, prebieha v školských a krajských kolách a vrcholí v celoštátnom kole. Témy Olympiády ľudských práv pružne reagujú na aktuálne spoločenské dianie.
Záujemcovia nájdu podrobné informácie o Olympiáde ľudských práv na: https://www.iuventa.sk/olympiady/ucitel-organizator/olympiada-o-ludskych-pravach/ a na: https://www.olp.sk/.
Pracujeme na príprave ďalších podporných aktivít
Aktuálne pripravujeme pracovné stretnutie s riaditeľmi jednotlivých krajských pracovísk NIVAM. Už tento týždeň budeme spoločne riešiť, ako posilniť a doplniť našu ponuku aktivít a podpory pre školy, kde budeme reflektovať aj tragické udalosti posledných dní. Veríme, že práve vďaka zlúčeniu do NIVAM a posilneniu krajských pracovísk budeme vedieť poskytnúť školám adresnejšiu a lokalizovanú podporu.
Našou víziou je moderný, kvalitný, inkluzívny systém formálnej a neformálnej výchovy a vzdelávania v Slovenskej republike. Systém, vďaka ktorému bude naša krajina prosperovať, ktorý každému dieťaťu pomôže naplniť svoj potenciál a ktorý bude viesť spoločnosť k dôstojnému a bezpečnému životu.
Zdielať tento článok