Inšpirácie ponúknuté cez praktické námety už smerujú do praxe. Odniesla si ich takmer stovka účastníkov Letnej školy pre pedagógov materských škôl

Letná škola pre pedagógov materských škôl - ilustračný obrázok

Nové znalosti získali bez množstva teórie, ktorú nahradili autentické skúsenosti. Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM) pripravil na prelome júna a júla už druhý ročník Letnej školy pre pedagógov materských škôl (30. 6. – 3. 7. 2025). Pri jednotlivých workshopoch sa pre organizátorov stali prioritou ich praktickosť a zážitkovosť.

„Priniesli sme nové pohľady a praktické ukážky z modernej didaktiky, ktorá reflektuje na inkluzívnosť učebného prostredia v materských školách. Záujem pedagógov z rôznych kútov Slovenska dokazuje, že zvolený formát podujatia im vyhovuje a podporuje ich chuť vzdelávať sa,“ uviedla Eva Sobinkovičová, organizátorka, garantka a tiež lektorka Letnej školy pre pedagógov MŠ.

Podujatia sa tento rok zúčastnilo 91 pedagogických zamestnancov MŠ. Vybrať si mohli z interaktívnych workshopov venovaných tvorbe grafomotorických pracovných listov, kooperatívnym činnostiam, neurodidaktike, artefiletike či téme podpory dieťaťa s ADHD.

V spätnej väzbe od účastníkov rezonovala najmä autentickosť a kreativita ponúknutých aktivít.

„Workshop Ako pracovať s dieťaťom s ADHD v materskej škole bol pre mňa veľmi prínosný a inšpiratívny. Opäť som si našla niečo nové, niektoré veci som si pripomenula a doplnila si poznatky. Oceňujem, že lektor  bol z praxe a mal aj osobnú skúsenosť s ADHD. Vedel tak tému podať zrozumiteľne.“

„Z workshopu Kooperatívne činnosti v materskej škole som si odniesla veľa nových nápadov, za ktoré som vďačná.“

V rámci workshopu k téme neurodidaktiky jedna z účastníčok zdôraznila tiež priestor na vyslovenie vlastných názorov a skúseností, ale i vzájomnú spoluprácu. „Verím, že postupne sa mi podarí získané vedomosti uplatniť v práci s deťmi či študentmi pedagogickej fakulty počas ich praxe. S radosťou budem nabádať i kolegyne k väčšej chuti vzdelávať sa.“

Jednej z účastníčok sa dokonca potvrdil fakt, že občas je dobré vyjsť tak trochu zo svojej komfortnej zóny. Napriek tomu, že kreslenie nie je jej silnou stránkou, zúčastnila sa workshopu Tvorba grafomotorických pracovných listov. „Odišla som, ako sa hovorí s pohodovým pocitom,  ako docieliť, aby kreslenie deti zaujalo a bavilo ich. Už teraz sa teším, ako to využijem pri svojej práci s deťmi.“

Letnú školu pre pedagógov materských škôl už druhým rokom pripravilo Krajské pracovisko NIVaM v Košiciach. Garantkou podujatia bola aj tentokrát PaedDr. Eva Sobinkovičová. S ďalším odborným zabezpečením podujatia ju doplnili kolegovia lektori Mgr. Zuzana Patassyová PhD., PhDr. PaedDr. Matej Slováček  a Mgr. Richarda Šturmankin, PhD.

Ďalšie tematické podujatia nájdu záujemcovia na vzdelávacom portáli NIVaM, kde je zverejnená kompletná ponuka vzdelávania pre pedagógov a odborníkov pôsobiacich v školách a školských zariadeniach.

 

Zdielať tento článok