Ako pripraviť žiakov a žiačky na digitálny svet: Odborný webinár prinesie praktické tipy a inšpirácie pre pedagógov

Digitálna doba kladie na občanov vysoké nároky. To, ako s ňou interagujeme, ťažíme z jej výhod a na druhej strane odolávame jej nástrahám, definuje naše digitálne občianstvo. Hovorí o tom, ako vystupujeme vo virtuálnom priestore. Rok 2025 bol Radou Európy vyhlásený za Európsky rok vzdelávania k digitálnemu občianstvu. V jeho duchu vzniká podujatie, ktorého ambíciou je podporiť učiteľky, učiteľov a odborníkov z oblasti vzdelávania pri ich každodennej práci.

Hoci v ňom žijeme už rovnako aktívne ako v tradičnom off-line svete, nie vždy si uvedomujeme dôsledky. Napríklad to, ako môže ovplyvniť našu reputáciu, bezpečnosť a aj budúcnosť. Všetko, čo robíme online, zanecháva stopu a má dopad na naše digitálne občianstvo. Nejde pritom len o digitálnu identitu, ale najmä o digitálnu gramotnosť, teda schopnosť sa v online prostredí zodpovedne správať. Platia tu striktné pravidlá, ktoré hovoria o ochrane súkromia, ohľaduplnosti, empatii a etike. Digitálne občianstvo je aj o rozvoji spoločnosti a komunity.

Sprístupňovať tieto zásady a formovať podľa nich mladú generáciu je nezastupiteľnou úlohou vzdelávania. Učitelia preto potrebujú pochopiť tieto pravidlá ako prví. S ambíciou pomôcť im v tom sa bude konať webinár s názvom „Ako pripraviť žiakov a žiačky na život v digitálnom svete?“ Ide o ďalšie zo série podujatí, na ktorých Národný inštitút vzdelávania a mládeže praktickými ukážkami približuje odbornej verejnosti kurikulárne zmeny. Ambíciou je podporiť učiteľky, učiteľov a ďalších odborníkov pri ich každodennej práci, vrátane konkrétnych príkladov ako tému začleniť do výučby.

Webinár poskytne odpovede aj na tieto otázky:

• Ako viesť deti a mládež k bezpečnému a rešpektujúcemu správaniu sa v online priestore?

• Ako im pomôcť chrániť si digitálne zdravie?

• Ako chrániť svoje práva i prebrať zodpovednosť v digitálnom svete?

Registrácia

Online podujatie sa uskutoční v stredu 14. mája 2025 o 16:00 hod na platforme Microsoft Teams. Účasť je bezplatná, stačí sa vopred registrovať na metodickom portáli Učíme TU.

Svoje poznatky a skúsenosti budú zdieľať odborní hostia: Michaela Vanišová (digiQ), Adrián Hudák (mentor v programe digiPEERS, učiteľ Gymnázia Ladislava Dúbravu v Dunajskej Strede) a Rastislav Očenáš (učiteľ roka 2022, ZŠ Andreja Sládkoviča v Sliači). Webinár bude moderovať Andrej Návojský z Národného inštitútu vzdelávania a mládeže NIVAM.

Zdielať tento článok