Začala sa najväčšia digitalizácia škôl v histórii Slovenska

Začala sa najväčšia digitalizácia škôl v histórii Slovenska

Minister školstva Tomáš Drucker odovzdal digitálne vybavenie Gymnáziu na Ul. Ladislava Sáru v Bratislave. Oficiálne tým spustil prvú etapu programu DigiEDU, ktorého cieľom je modernizovať vzdelávanie vo všetkých základných a stredných školách. Ide o najväčšiu investíciu do digitalizácie školstva v histórii krajiny. V prvej fáze dostáva vybavenie za vyše 4 milióny eur 49 škôl. Celkový rozpočet projektu dosahuje takmer 225 miliónov eur. Program zahŕňa licencie, inkluzívne digitálne vybavenie a bezpečné sieťové pokrytie.

Program DigiEDU je najväčšia investičná aktivita rezortu školstva financovaná z Plánu obnovy a odolnosti SR. S celkovým rozpočtom takmer 225 miliónov eur je jej cieľom nielen dodať techniku, ale predovšetkým zabezpečiť rovnaké šance pre všetkých žiakov a žiačky.

„Kľúčovou reformou rezortu školstva je zmena obsahu a formy vzdelávania na základných a následne na stredných školách. Na výzvy modernej doby však musíme reagovať nielen moderným obsahom, ale aj moderným vybavením škôl na Slovensku. Chceme, aby každé dieťa na Slovensku, bez ohľadu na to, z akého sociálneho prostredia pochádza alebo aké má zdravotné či iné znevýhodnenia, malo rovnaký prístup k digitálnym technológiám a kvalitnému vzdelávaniu,“ informoval minister školstva.

Začiatkom roka 2024 zmapovalo ministerstvo školstva aktuálny stav digitálneho vybavenia základných a stredných škôl. Výsledky ukázali nelichotivý stav. Len päť percent škôl spĺňa digitálne štandardy potrebné pre moderné vzdelávanie.

Dodanie techniky v rámci programu DigiEDU, financovaného z Plánu obnovy a odolnosti SR, sa realizuje v ôsmich etapách. V prvej fáze dostáva digitálne vybavenie 49 základných a stredných škôl po celom Slovensku, s celkovou hodnotou štyri milióny eur. Nasledovať bude ďalších sedem etáp, v každej z nich dostane nové digitálne vybavenie v priemere päťsto škôl. Posledné dostanú techniku na jeseň 2025.

Cieľom ministerstva školstva je zabezpečiť, aby každá škola disponovala modernými technológiami, ktoré umožnia učiteľom a žiakom efektívne pracovať s digitálnymi nástrojmi. Okrem hardvérového vybavenia školy dostávajú aj potrebné licencie na softvér, ako je balík Office 365 A3, čím sa zabezpečuje plnohodnotné využívanie technológií vo výučbe.

Ministerstvo poskytuje učiteľom aj metodickú a finančnú podporu. V spolupráci s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže (NIVaM) spustilo sériu bezplatných online kurzov pod názvom „Učiteľ 21. storočia“. Na tieto kurzy sa už registrovalo viac ako 6 000 pedagógov a odborných zamestnancov, vďaka nim si osvojujú digitálne zručnosti potrebné pre nový vzdelávací program. Kurzy sú bezplatné a dostupné online. Školy si ich môžu zaradiť aj ako súčasť povinného aktualizačného vzdelávania.

„Vyzývam všetkých riaditeľov a riaditeľky škôl, aby dali priestor učiteľom a učiteľkám a odborným zamestnancom, aby nezmeškali šancu prihlásiť sa na bezplatný online kurz Učiteľ 21. storočia. Ostávajú posledné týždne. Kurzy sú dostupné online,“ povedal minister školstva.

V rámci podpory digitálneho vzdelávania rezort pripravuje podklady pre verejné obstarávanie na vysokokapacitné siete LAN/WLAN, ktoré prinesú bezpečné a stabilné internetové pripojenie pre školy. Tento krok je dôležitý pre dlhodobý rozvoj digitálneho vzdelávania, ktorý presahuje rámec Plánu obnovy a odolnosti SR.

„Investície do digitálneho vybavenia musí sprevádzať aj rozširovanie ponuky zaujímavého a kvalitného digitálneho obsahu. Už čoskoro náš rezort predstaví prvé výstupy projektu novej učebnicovej politiky, ktorej súčasťou budú aj nové prístupy a modely financovania digitálneho obsahu,“ dodal Tomáš Drucker.

Zdielať tento článok