Už po desaťročia sú neodmysliteľnou súčasťou sveta základných a stredných škôl aj predmetové olympiády a postupové súťaže. Ročne sa ich zúčastňujú stovky žiakov a žiačok z celého Slovenska. Ich medzinárodné úspechy najmä v oblasti prírodných vied sú kľúčové pre budúcnosť slovenskej vedy a inovácií. V roku 2024 si slovenskí reprezentanti priniesli domov zo sveta celkom 43 medailí z etablovaných a odborníkmi garantovaných olympiád. V ceste za úspechom ich podporuje aj Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM).
Predmetové olympiády vyhlasuje Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR (MŠVVaM). NIVaM poskytuje učiteľom a realizátorom olympiád metodickú podporu, pripravuje úlohy a testy pre všetky úrovne realizovaných olympiád a súťaží. Inštitút pokrýva finančné a organizačné zabezpečenie celoštátnych kôl olympiád a súťaží a zabezpečuje vycestovania súťažiacich na medzinárodné kolá.
V roku 2024 NIVaM zrealizoval 22 celoštátnych kôl predmetových olympiád a súťaží. Boli medzi nimi napríklad olympiády pre mladých chemikov, fyzikov ale aj literárne súťaže. Kým na úrovni školských súťaží bolo prihlásených viac ako 326 tisíc žiakov a žiačok, na národnú úroveň sa dostalo dokopy 1187 najtalentovanejších a najúspešnejších mladých riešiteľov zo základných a stredných škôl z celého Slovenska. Matematická súťaž Pytagoriáda minulý rok dokonca zažila rekord. V školských kolách sa do nej zapojilo takmer 122 tisíc súťažiacich.
Mnohé olympiády sú súčasťou medzinárodných súťaží, ktoré sú etablované a garantované svetovými vedeckými kapacitami. Mladým, ktorým sa podarí postúpiť na medzinárodné kolá, sa otvárajú nové príležitosti na ďalší rozvoj svojho talentu, prehĺbia si svoje vedomosti a odborné schopnosti. Pred zapojením sa je však nevyhnutná kvalitná príprava.
NIVaM v roku 2024 zrealizoval 19 výberových a prípravných sústredení, ktoré mladým talentom pomohli pred medzinárodnými súťažami. Následne inštitút zabezpečil zahraničné cesty slovenských reprezentantov na predmetové olympiády napríklad v Egypte, Gruzínsku, Kazachstane, Bangkoku, Saudskej Arábii a v ďalších krajinách v Európe a vo svete.
Žiaci a žiačky zo Slovenska na nich získali 43 medailí – z toho osem zlatých, 13 strieborných a 22 bronzových medailí. Okrem klasických olympiád NIVaM vyslal účastníkov aj na dve medzinárodné robotické súťaže – Robo Cup a First Global Challenge.
Najúspešnejšou reprezentantkou sa stala Eliška Macáková zo Súkromného gymnázia CENADA v Bratislave. V uplynulom roku získala na štyroch medzinárodných olympiádach v informatike a matematike tri zlaté a jednu bronzovú medailu.
Najdôležitejšiu úlohu v príprave a sprevádzaní mladej generácie talentov zohrávajú učitelia. NIVaM si je tejto ich úlohy vedomý a preto pedagógom poskytuje adresnú metodickú podporu. Jej súčasťou v roku 2024 bol napríklad dejepisný seminár, ktorý sa zameral na prácu s historickými prameňmi. Ďalej to bolo neformálne dvojdňové stretnutie k výučbe informatiky, algoritmov a štruktúr údajov na strednej škole. Na praktické a problematické javy pri príprave žiakov na olympiádu v španielčine zaostril seminár, na ktorom sa zúčastnili aj zahraniční lektori.
S cieľom motivovať mladú generáciu a prepájať talentovaných žiakov s inovátormi a firmami na Slovensku pripravil v roku 2024 NIVaM unikátne podujatie. TalentExpo prinieslo celoštátne kolá Biologickej, Geografickej a Technickej olympiády na jedno miesto. Popri súťažnej časti si účastníci mohli užiť zaujímavé prednášky, interaktívne aktivity a slávnostný galavečer.
V roku 2025 bude NIVaM naďalej podporovať talentovaných mladých ľudí a vytvárať podnetné prostredie pre ich ďalší rozvoj. Slovenskí študenti a študentky sú dôkazom toho, že talent a podpora môžu priniesť skutočné zmeny a posunúť našu krajinu vpred na medzinárodnej úrovni.
Zdielať tento článok