Pietna spomienka obetí holokaustu

Pietna spomienka obetí holokaustu

V piatok 9.septembra 2022, v deň obetí holokaustu a rasového násilia, sa zamestnankyne organizácie NIVAM KP v Trnave zúčastnili pietneho podujatia s názvom Nezabudnutí susedia. Spomienka na obete holokaustu sa uskutočnila v Trnave pred budovou Synagógy, v ktorej sa nachádza Centrum súčasného umenia. Na pietnom podujatí sa zišli zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja – vicežupan Marek Neštický, zástupkyňa primátora mesta Trnava p. Eva Nemčovská, poslanec Národnej rady Dominik Drdul, riaditeľka Gymnázia Angely Merici v Trnave Jana Kuracinová, riaditeľka Základnej školy Angely Merici v Trnave Jana Kleimanová, študenti so svojimi profesormi a v neposlednom rade zástupcovia viacerých kresťanských cirkví. Akcie sa zúčastnil aj rímskokatolícky arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Mons. Ján Orosch a online sa prihovoril rímskokatolícky arcibiskup metropolita Bratislavskej arcidiecézy a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský. Prítomní boli i preživší.

Ústrednou myšlienkou podujatia Nezabudnutí susedia bola spomienka na konkrétnych ľudí, ktorým bola odňatá dôstojnosť, ich mená boli nahradené číslami vytetovanými na predlaktí.

V úvode stretnutia mala príhovor p. Eva Mosná, preživšia, ktorá sa dnes venuje pomoci obetiam holokaustu, vedie seniorský klub preživších. Vo svojom príhovore citovala z Denníka Anny Frankovej. Mons. Stanislav Zvolenský vo svojom príhovore zdôraznil potrebu pripomínania si obete holokaustu. Po židovskej modlitbe, ktorú sa v hebrejčine za obete pomodlil pán Ivan Pašternák nasledovalo prečítanie mien 70 ľudí – obetí holokaustu. Tieto mená prečítali pozvaní hostia, každý z hostí následne položil kameň a zapálili kahan za obete. Na pietnej spomienke zazneli aj mená ľudí – Slovákov, ktorí pomohli židom. Ľudia, ktorí pomohli židom boli štátom Izrael ocenení titulmi Spravodliví medzi národmi. S príhovorom vystúpil aj Andrej Prox – za organizátorov Združenia kresťanských spoločenstiev.

Druhý ročník stretnutia s názvom Nezabudnutí susedia bol dôstojnou spomienkou na obete holokaustu.

 

Zdielať tento článok