Národný inštitút vzdelávania a mládeže je súčasťou tvorby kvalitného európskeho vzdelávania.  Pracovné stretnutie medzinárodného konzorcia potvrdilo jeho dôležité aktivity

Patrí umelá inteligencia  do vzdelávania? Má byť vzdelávanie má vedomostne orientované? Je potrebné do nového kurikula zapojiť všetkých zainteresovaných aktérov? Aj takto v diskusiách uvažovali zástupcovia inštitúcií zodpovedných za kvalitu európskych vzdelávacích systémov. Členovia medzinárodnej siete CIDREE majú za sebou aktívne pracovné stretnutie.

Stretli sa v Bosne a Hercegovine (19. – 21. 3. 2025, Mostar) a svojich zástupcov tu mal, ako jeden z členov siete aj Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM).

„Jednou z hlavných tém stretnutia bola prezentácia projektov a plánovanie nových aktivít na roky 2025 – 2027. Navrhovali sme tiež nového prezidenta konzorcia. Zúčastnení sa tentokrát zhodli na Stefanovi C. Walterovi zo Švajčiarskeho koordinačného centra pre výskum vzdelávania (SKBF). Riešili sme rovnako zmeny vo vedení členských inštitútov a rozšírenie siete. Diskutovali o príprave ročeniek CIDREE, na ktorých budú participovať aj naši kolegovia z NIVaM,“ priblížila Zuzana Bánovčanová, vedúca oddelenia vedy, výskumu a medzinárodnej spolupráce v NIVaM.

Ako doplnila dôležitou súčasťou debát boli nové projekty a grantové výzvy. „Týkali sa napríklad AI vo vzdelávaní, finančnej gramotnosti a digitalizácie kurikula. Reflektovali tiež zmeny prístupu ku kurikulu a rôzny prístup zapojenia stakeholderov do jeho tvorby. Dotkli sme sa aj predprimárneho vzdelávania, kde sa uvažuje príprave expertného stretnutia k tvorbe spoločného kvalitatívneho rámca.“

Na základe výstupov stretnutia bude pre NIVaM najpodstatnejšie nadviazať spoluprácu s viacerými partnerskými inštitúciami. Pripraviť príspevky do ročeniek 2025 a 2026. Príležitosť je i spolupracovať na kvalite predprimárneho vzdelávania.

NIVaM je členom CIDREE od roku 2023. Cieľom konzorcia je výmena odborných poznatkov a skúseností, vzájomné učenie sa a rozvoj nových riešení pre vzdelávanie.

Zdielať tento článok