Naša iniciatíva zameraná na podporu multilingválnych tried je inšpiráciou pre ďalšie európske krajiny. Ako dobrú prax ju prezentovalo Európske centrum pre moderné jazyky Rady Európy (ECML) na nedávnom zasadnutí svojej správnej rady.
Slovenskú republiku tu tradične zastupoval Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM). Okrem pozitívnej spätnej väzby na konkrétny zrealizovaný projekt si Slovensko vypočulo aj ďalšie informácie kľúčové pre rozvoj jazykového vzdelávania a činnosť ECML.
Európske centrum pre moderné jazyky Rady Európy (ďalej i ECML) pôsobí už 30 rokov
Pravidelné, už 33. zasadnutie Správnej rady Európskeho centra pre moderné jazyky Rady Európy (Graz, Rakúsko, 15. – 16. 10. 2024) sa konalo pri príležitosti 30. výročia založenia ECML, ktoré bolo formálne zriadené ako rozšírená čiastková dohoda Rady Európy v roku 1994.
Pri tejto mimoriadnej príležitosti podujatie videopríhovorom otvoril Martin Polaschek, rakúsky minister školstva, vedy a výskumu. Zasadnutia Správnej rady sa zúčastnili zástupcovia z 33 členských štátov ECML. Slovenskú republiku ako členka Správnej rady ECML zastupovala Denisa Ďuranová, výskumný a vývojový zamestnanec pre oblasť jazykovej politiky a medzinárodnú spoluprácu z NIVaM.
Pravidelné zasadnutie Správnej rady ECML riešilo široké spektrum tém
„Na zasadnutí boli prezentované a prediskutované podrobnosti expertízneho, programového, administratívneho a organizačného charakteru činnosti ECML za rok 2024. Riešilo sa široké spektrum tém. Spomeniem napríklad spustenie a propagácia nového súboru zdrojov, ktoré sú výsledkom projektov programového obdobia „Inšpirácia pre inovácie v jazykovom vzdelávaní“. Ďalej prvý rok programového obdobia 2024 – 2027 „Jazykové vzdelávanie v srdci demokracie“. Hovorilo sa aj o novej ponuke vzdelávacích a poradenských činností od roku 2025. Témou sa stali aj prebiehajúce a budúce iniciatívy spolupráce ECML s Európskou komisiou, medzi ktoré patrí aj „Think tank“. Ten je naplánovaný na 4. decembra 2024 a zameriava sa na podporu motivácie v jazykovom vzdelávaní. Riešila sa aj pripravovaná výzva na predloženie prípadových štúdií odrážajúcich prax v oblasti vzdelávania v regionálnych a menšinových jazykoch z rôznych kontextov členských štátov ECML a EÚ,“ konkretizovala Ďuranová.
Úspešná slovenská iniciatíva je inšpiráciou pre celú Európu
Počas zasadnutia bola vyzdvihnutá iniciatíva Slovenskej republiky zo strany Národného inštitútu vzdelávania a mládeže. Konkrétne realizácia československého workshopu Podpora multilingválnych tried v roku 2023. „Išlo o celkové expertné a organizačné zabezpečenie nového formátu medzinárodnej iniciatívy v rámci ECML a dohody o spolupráci medzi ECML a Európskou komisiou, ktorá bola realizovaná ECML po prvýkrát. Členské štáty ECML boli vyzvané inšpirovať sa týmto naším formátom predmetného workshopu.“
Zo strany ECML bol prezentovaný ako príklad dobrej praxe v rámci dohody o spolupráci medzi ECML a Európskou komisiou. Európska komisia osobitne vyzvala krajiny k realizácii takýchto medzinárodných iniciatív akou bola iniciatíva Slovenskej republiky.
V rámci zasadnutia sa taktiež diskutovalo o kľúčových zmenách v jazykovom vzdelávaní v členských štátoch a o tom, ako môže ECML v rámci svojej práce ďalej podporovať plurilingvizmus. Po zasadnutí Správnej rady nasledoval workshop pre národné nominačné autority a národných koordinátorov ECML.
Zdielať tento článok