Školské knižnice ostávajú kľúčovým prvkom vzdelávacieho prostredia. Polovica slovenských škôl ich má zriadené, no čelia výzvam ako nedostatok financií či chýbajúci odborný personál. Napriek tomu stúpa záujem žiakov o knihy, výpožičky aj podujatia. Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM) ich systematicky podporuje odbornými aktivitami aj čitateľskými projektmi s tisíckami zapojených škôl.
Školské knižnice nie sú len miestom, kde si žiaci požičiavajú knihy. Sú bezpečným a podnetným priestorom pre čítanie, učenie sa, objavovanie, tvorivosť a rozvoj kritického myslenia. Pomáhajú formovať vzťah žiakov k literatúre, podporujú jazykové zručnosti a motivujú k celoživotnému vzdelávaniu. V časoch rastúcej digitalizácie zároveň predstavujú dôležitý oporný bod v orientácii v informačnom svete. Ich prítomnosť v školách má priamy dopad na kvalitu vzdelávacieho procesu. Národný inštitút vzdelávania a mládeže si dlhodobo uvedomuje význam školských knižníc a systematicky podporuje ich činnosť. Poskytuje im odborné poradenstvo, konzultácie, metodické materiály, organizuje vzdelávacie a kultúrno-spoločenské podujatia, ako aj čitateľské projekty na národnej i medzinárodnej úrovni.
Výber štatistických informácií
Podľa údajov za rok 2024 malo z celkového počtu 3 030 základných a stredných škôl zriadenú školskú knižnicu približne 50 % škôl. Knižnično-informačné služby poskytovalo 1 512 školských knižníc. Trenčiansky kraj dosiahol najvyšší podiel školských knižníc v pomere k počtu škôl (63 %), kým Bratislavský kraj najnižší (42 %). Knižničný fond dosiahol k 31. decembru 2024 viac než 5,9 milióna knižničných jednotiek, pričom ročný prírastok predstavoval 99 210 knižničných dokumentov – o 4 % menej než predchádzajúci rok.
Pozitívne však možno vnímať rastúci záujem o školské knižnice zo strany žiakov. Počet registrovaných používateľov stúpol na 245 470, čo je nárast o 2 %. Výrazný posun nastal aj v počte výpožičiek – v roku 2024 ich bolo zaznamenaných viac než 1,17 milióna, čo predstavuje medziročný nárast o 26 %. Najvýraznejší rast zaznamenali školské knižnice v Prešovskom kraji (45 %). Každý registrovaný používateľ si požičal v priemere päť kníh.
Stúpol aj počet kultúrnych a vzdelávacích aktivít – uskutočnilo sa 15 260 podujatí, čo je približne 10 na jednu školskú knižnicu.
Projekty na podporu školských knižníc
V rámci podpory rovesníckeho čítania zorganizoval NIVaM v októbri 2024 tri veľké čitateľské projekty, do ktorých sa zapojilo 1 449 základných a stredných škôl so 167 481 účastníkmi. Najväčší záujem zaznamenal 15. ročník česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy, do ktorého sa zapojilo 1 096 škôl a viac než 126-tisíc žiakov. Cieľom bola výmena ručne vyrobených záložiek na tému „Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat“ a podpora čítania aj kultúrnej výmeny medzi školami oboch krajín.
V 13. ročníku celoslovenského projektu Záložka do knihy spája slovenské školy sa 176 stredných škôl a viac ako 11-tisíc žiakov podelilo o svoje obľúbené knihy cez vlastnoručne vyrobené záložky.
Do tretieho projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice sa zapojilo 177 školských knižníc s takmer 30-tisíc účastníkmi. Sedem víťazných škôl získalo knižné poukážky v celkovej hodnote 2 000 € na doplnenie svojho knižničného fondu, ďalší štyria získali knižné dary v hodnote 460 €.
Ďalšie informácie a zistenia nájdete v Analýze stavu školských knižníc za rok 2024 a projektov na podporu čítania: https://nivam.sk/kniznica/skolske-kniznice/statistika-skolskych-kniznic/
Zdielať tento článok