Súťaž študentských krátkych filmov this human world 2023

Medzinárodný ľudskoprávny filmový festival zameraný this human world (thw) opäť organizuje  pod záštitou Informačnej služby OSN (UNIS) Viedeň, Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v Rakúsku, Výkonného úradu mesta Viedeň pre európske a medzinárodné vzťahy v spolupráci so školami v Česku, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Slovensku, Slovinsku a Turecku.

 V roku 2023 uplynie 75 rokov od prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv

Hoci sa nám mnohé práva dnes zdajú samozrejmé, aj v súčasnosti čelíme novým výzvam, nerovnostiam a vojnám. Množstvo konfliktov v posledných rokoch ukázalo, že na to, aby sme im mohli čeliť, je potrebná spolupráca presahujúca hranice, sektory a generácie. Odkaz na Všeobecnú deklaráciu ľudských práv nájdete TU.

Do súťaže sa môžu zapojiť študenti a študentky od 10 do 20 rokov ako trieda alebo individuálne a vytvoriť krátke filmy inšpirované článkami Všeobecnej deklarácie ľudských práv.

Témou súťaže tohto roka je:
75 ROKOV ĽUDSKÝCH PRÁV
ČO ZNAMENAJÚ PRE TEBA A TVOJU/ NAŠU BUDÚCNOSŤ?

  • Ako sa zasadzujete za ľudské práva?
  • Ako môžeme podporiť ľudí, ktorí museli utiecť a trpia porušovaním ľudských práv?
  • Ktorý článok deklarácie ovplyvnil váš život?
  • Prečo je Všeobecná deklarácia ľudských práv taká dôležitá?
  • O ktorom článku by ste mohli vyrozprávať príbeh alebo natočiť krátky film?

Cieľom tejto súťaže je priblížiť mladým ľuďom ľudské práva a 30 článkov Všeobecnej deklarácie ľudských práv, dať im priestor kriticky uvažovať o ľudskoprávnych témach a ponúknuť nadšeným mladým filmovým tvorcom platformu, kde môžu predstaviť svoje práce.

Súťažné filmové príspevky bude hodnotiť medzinárodná porota. Krátky film, ktorý získa Cenu poroty, bude premietnutý počas filmovej noci v rámci medzinárodného filmového festivalu this human world, ktorý sa bude konať od 30.novembra do 10.decembra 2023 vo Viedni.

Po sérii mimoriadne kvalitných súťažných príspevkov za posledných 13 rokov sa aj v roku 2023 tešíme na vynikajúce a inšpiratívne súťažné filmové príspevky jednotlivcov či skupinové práce celých tried. Informácie o súťaži budú promované medzinárodne v spolupráci s partnerskými organizáciami OSN a lokálnymi vzdelávacími organizáciami v Česku, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Slovensku, Slovinsku a Turecku.

Hlavné podmienky súťaže:

Do súťaže sa môžu prihlásiť mladí ľudia vo veku 10 – 20 rokov. Súťažné filmové príspevky môžu zaslať jednotlivci alebo celé triedy. Maximálna dĺžka filmového príspevku by mala byť 3 minúty. Súťažiaci môžu pri výrobe a editovaní filmu použiť akékoľvek nástroje, ktoré majú k dispozícii sami alebo ktoré im poskytne škola – od profesionálnych kamier až po kamery na mobile. Povolené sú všetky žánre.  

Do súťaže sa prosím zaregistrujte e-mailom do 12.septembra 2023 na adrese schulfilmprojekt@thishumanworld.com 

Registrácia musí obsahovať:

  • Názov a adresu školy
  • Meno a kontaktné údaje koordinátora (učiteľ, učiteľka)
  • Vek a počet súťažiacich
  • Súťažiaci a zákonní zástupcovia súťažiacich do 18 rokov zapojením do súťaže súhlasia, že foto a video dokumentácia z otváracieho ceremoniálu (fotky víťazov a rozhovory so súťažiacimi) môžu byť zverejnené v médiách, na webstránkach partnerských organizácií (UNIS, UNHCR, mesto Viedeň, THIS HUMAN WORLD) a sociálnych médiách.
  • Odpovede poprosíme v angličtine alebo nemčine.

Posledný termín na zaslanie súťažných filmových príspevkov je piatok 10.november 2023.

Súťažné príspevky posielajte e-mailom na adresu: schulfilmprojekt@thishumanworld.com

Ďalšie informácie:

Lisa Wegenstein/ Carla Lehner

Tel.: +43/1/5855888/24 alebo schulfilmprojekt@thishumanworld.com 

Verein this human world ZVR 883089244 

 

PDF verzia podmienok súťaže TU

 

 

Sledujte informácie o Informačnej službe OSN (UNIS) Viedeň na:

Facebook | Twitter | Flickr | Youtube | Instagram
unis.unvienna.org
unvienna.org

 

Ilustračný obrázok: canva.com

Zdielať tento článok