Slovenskí matematici opäť bodovali na medzinárodnej súťaži

Medzinárodná matematická olympiáda

Národný inštitút vzdelávania a mládeže vyslal aj tento rok slovenské družstvo mladých matematikov, aby ukázali svoje schopnosti na prestížnej medzinárodnej matematickej súťaži MEMO 2022 (Middle European Mathematical Olympiad). MEMO 2022 sa konalo v závere letných prázdnin v Berne, vo Švajčiarsku, 25. – 31. 8. 2022.

Súťaže sa tento rok zúčastnilo 10 stredoeurópskych krajín a sily si zmeralo 60 nadšencov matematiky. Náš slovenský tím pozostával z 2 vedúcich: Mgr. Patrik Bak a  Mgr. Martin Vodička a šiestich súťažiacich: Alica Dományová, Oskar Hritz, Matej Bachniček, Martin Štěpánek, Adam Džavoronok, Roland Vízner.

Harmonogram MEMO štandardne pozostáva z 2 súťažných dní a bohatého sprievodného programu. V rámci neho si študenti mohli napríklad pozrieť prekrásne údolie Emmental, či loďou preskúmať miestne jazero Thunersee. 

Prvý súťažný deň bol venovaný individuálnej súťaži, v ktorej sa riešili 4 úlohy. Najlepší výsledok dosiahol Oskar Hritz, ktorý si vďaka 16 získaným bodom odniesol bronzovú medailu.

Za výborný výsledok získali čestné uznanie aj študenti: Matej Bachniček, Alica Dományová a Martin Štěpánek.

Druhý súťažný deň sa konala tímová časť, v ktorej Slovensko skončilo na krásnom 4. mieste. Medailové miesta obsadilo Poľsko, Chorvátsko a Maďarsko. Podobne ako na IMO, aj na MEMO sa podarilo zaradiť medzi oficiálne úlohy aj geometrickú úlohu “z dielne” nášho tímového lídra Patrika Baka.

V roku 2023 slovenské družstvo na MEMO nevycestuje, nakoľko jeho organizácia pripadá v budúcom roku práve Slovensku. Aj keď organizácia medzinárodnej súťaže nebude jednoduchá, už teraz sa veľmi tešíme, ako v našej malebnej krajine po 13 rokoch opäť privítame špičku mladých stredoeurópskych matematikov.

Slovenskému tímu v mene Národného inštitútu vzdelávania a mládeže blahoželáme k úspešnej reprezentácii.

Zdielať tento článok