Rómska kultúra je živá. Národný inštitút vzdelávania a mládeže a Štátna vedecká knižnica v Prešove to pripomenuli podujatím pri príležitosti Svetového dňa rómskeho jazyka

Živá kniha, živá hudba a najmä živá kultúra aj vďaka jazyku. Svetový deň rómskeho jazyka (5. november) si v Prešove pripomenuli odborným programom aj prezentáciou zaujímavej publikácie.

Krajské pracovisko NIVaM v Prešove v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Prešove, Dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry „oslávili“ Svetový deň rómskeho jazyka podujatím na dvoch miestach prostredníctvom dvoch rôznych foriem. Upriamili tak pozornosť na používanie rómskeho jazyka v praxi a celkovú pestrosť rómskej kultúry.

„Dopoludnie bolo viac pracovné, formálne, ale pútavé. Poznať jazyk žiakov, ktorých sprevádzate, je podľa mňa základ pre dobrú spoluprácu do budúcna,“ uviedol Ľuboš Sopoliga, riaditeľ krajského pracoviska NIVaM v Prešove. V prezentáciách sa hovorilo o rozšírení rómskeho jazyka na Slovensku, o rómskom slovníku či o rozprávaní ako slohovom útvare a rómskych rozprávkach.

Popoludnie bolo už o niečo „živšie.“ V rámci cyklu Živá kniha predstavila v priestoroch prešovského kníhkupectva Libresso Books and Coffe svoju novú knihu Povídání u povidel Květoslava Podhradská, oceňovaná autorka v rómčine a češtine. Jej slová doplnila aj mladá nádejná spisovateľka, ktorá rovnako odprezentovala svoju autorskú prácu. Slová tu sprevádzala energická hudba v podaní rómskej kapely.

Ako Sopoliga doplnil, ľudí, ktorých počas podujatia spoznal si bude ešte dlho pamätať. Sú inšpiráciou nielen pre Rómov a rómsku kultúru, ale pre všetkých, ktorí chcú vnímať pestrosť, ktorú rôzne kultúry prinášajú.

Zdielať tento článok