PRACOVNÁ CESTA MLÁDEŽNÍCKEHO DELEGÁTA DO MAĎARSKA

Pracovná cesta Mládežníckeho delegáta

Prelom marca a apríla patril v Michalovom programe pracovnej ceste k našim susedom na juhu. Vo štvrtok 30.3.2023 ráno cestoval z Bratislavy do Győru, kde sa na pozvanie Euroatlantického centra zúčastnil na konferencii Mobilising Visegrad 4 Youth, ktorá sa konala 30.3.2023 – 2.4.2023. Počas jeho účasti mal možnosť osobne sa stretnúť s Mládežníckou delegátkou Maďarska pri OSN, Csenge.

Michal započal deň panelovou debatou s expertmi na zahraničnú politiku, ktorí hodnotili vzťahy V4 s východnými mocnosťami, predovšetkým s Čínou. Po ďalšom programe zameranom na modelové situácie a ich riešenie pokračoval workshopom zameraným na identitu mladých ľudí v našom regióne, ktorý spoluviedol. Michal zdôrazňoval, že mnohí mladí ľudia na Slovensku cítia okrem slovenskej identity aj tú európsku. Celkovo bola debata veľmi zaujímavá a ukazovala aj rozdielnosť názorov v téme stredoeurópskej identity, či je prítomná a či je vhodné ju budovať. Večer program pokračoval panelovou diskusiou o budúcnosti V4 a aj o tom, akú rolu v tom hrajú mladí ľudia. Napriek politickému nesúladu členských krajín V4 vo viacerých oblastiach sa stále ponúkajú možnosti spolupracovať na úrovni kultúry a vzdelania a práve o týchto sektoroch sa rozprúdila prínosná diskusia.

Jedným z vrcholov programu bola na druhý deň doobeda panelová debata veľvyslancov Slovenska, ČR a Poľska v Maďarsku spolu so zástupkyňou maďarského Ministerstva zahraničia. Jedným z dôležitých bodov, ktoré na debate zazneli, bol od Veľvyslanca SR v Maďarsku p. Hamžíka, ktorý zdôraznil, že V4 nemôže nahradiť európsku integráciu, ktorá je pre nás prioritou – môže ju však prípadne vhodne doplniť. Michal po nej pokračoval pracovným obedom s maďarskou delegátkou, kde dohadovali ďalšiu spoluprácu, napríklad v oblasti mediálneho výstupu delegátov pri príležitosti Svetového dňa zdravia.

Z Győru Michal smeroval priamo do Budapešti, kde spolu s partnermi z Maďarska, Belgicka a Česka počas víkendu pripravovali mládežnícku výmenu pre delegátov pri OSN a EÚ, ktorá sa bude konať na konci tohto leta. Bude to naozaj unikátny projekt, ktorý prinesie na jedno miesto množstvo lídrov budúcnosti z celej Európy. V prvý deň tohto prípravného stretnutia účastníci cestovali do Veszprému a k jazeru Balaton, kde kontrolovali možné miesta konania výmeny. Po návrate do Budapešti na druhý deň pokračovali celodennými meetingami, kedy vymýšľali logistiku a program výmeny. Dôležitou časťou bolo aj sondovanie možností expertov, ktorých by organizátori na výmenu mohli poslať.

Prípravná komisia vrátane Michala odviedla výbornú prácu a dúfame, že pripravila event, ktorý bude prelomovým v budúcej spolupráci nielen mládežníckych delegátov pri OSN, ale aj pri Európskom dialógu s mládežou či European Youth Forum.

Zdielať tento článok