Julián Gerhart je zakladateľom platformy na online vzdelávanie s názvom Zmudri a bol ďalším hosťom v našom NIVaM podcaste Nad hranicami školy, v ktorom pravidelne prinášame témy z oblasti neformálneho vzdelávania. Medzi Juliánove obľúbené témy vzdelávacích videí patria napríklad demokracia, deľba moci či ústava. Učitelia a učiteľky zase najviac vítajú spracovanie aktuálnych udalostí. „Učitelia oceňujú to, že majú materiály k aktuálnym témam,“ skonštatoval náš hosť, podľa ktorého v školách pozitívne hodnotia i to, že tím ľudí v Zmudri spracúva informácie jazykom, ktorý je blízky mladým ľuďom.
V podcaste Julián viac porozprával o tom, ktoré témy žiakov a žiačky v súčasnosti najviac zaujímajú, koľko trvá príprava jedného videa, čo je na takejto práci najnáročnejšie a aký je hlavný cieľ projektu Zmudri. Hovoril aj o tom, že sa občas pri ich práci stretávajú s nepochopením zo strany učiteľov a učiteliek či dokonca rodičov. Projekt totiž u niektorých ľudí budí nesprávny dojem manipulácie a presviedčania. Avšak, Zmudri dáva mladým ľuďom nástroje a zručnosti, aby dokázali neustály prísun informácií vyhodnotiť a zamyslieť sa nad ním. Žiakov a žiačky podľa Juliána v žiadnom prípade nepresviedčajú o tom, čo je a nie je pravda. Ich cieľom je učiť mladých ľudí informácie kriticky vyhodnocovať.
Julián tiež vysvetlil príležitosti, akými môžu učiteľské kolektívy či jednotlivci využívať online vzdelávacie materiály od Zmudri. Jednou z možností je už spomínaná registrácia, a to na webe zmudri.sk, vďaka ktorej dostanete prístup k videám. Intenzívnejšia spolupráca prebieha v rámci programu Zmudri do škôl, do ktorého vyberajú približne 150 učiteľov a učiteliek na jeden polrok. Ide o bezplatný rozvojový program pre učiteľov a učiteľky a žiakov a žiačky od 8. ročníka základných škôl a všetky typy stredných škôl. Je to nadstavba k bežnému používaniu voľne dostupných vzdelávacích materiálov. Súčasťou je aj účasť na workshopoch pre učiteľov a učiteľky, možnosť merať posun v postojoch žiakov a žiačok či priama účasť ľudí z projektu Zmudri na školách.
Zdielať tento článok