IJSO – International Junior Science Olympiad je medzinárodná vedomostná súťaž z fyziky, chémie a biológie, ktorá je určená žiakom do 16 rokov (na Slovensku sú to najmä základné školy a osemročné gymnáziá). Na Slovensku je IJSO realizované formou sústredení pred medzinárodnou súťažou. Sústredenia sú zvyčajne dve a zúčastňujú sa na nich žiaci, navrhnutí predsedami súťaží za príslušné odbornosti. Podľa dosiahnutých výsledkov v testoch, ale aj v korešpondenčnej forme riešenia úloh sú vybraní účastníci, ktorí reprezentujú Slovensko na tejto súťaži.
Organizačný poriadok a metodicko – organizačné pokyny
Celoštátne kolo 2024/2025
Medzinárodné úspechy
V dňoch 12. – 20. 12. 2021 sa uskutočnila Medzinárodná olympiáda mladých vedcov IJSO (International Junior Science Olympiad). Ide o medzinárodnú vedomostnú súťaž z troch vedných disciplín: fyziky, chémie a biológie. Je určená žiakom do 16 rokov veku. Kvôli pandemickým opatreniam sa súťaž konala hybridne – organizovaná bola z Dubaja v Spojených arabských emirátoch.
Súťažiaci z jednotlivých krajín z celého sveta sa zhromaždili na jednom mieste v rámci svojej domovskej krajiny a odtiaľ súťažili dištančne pod dohľadom kamier a dvoch národných lídrov. Všetci zúčastnení sa v úvode sľubom zaviazali, že budú súťažiť čestne a poctivo. Jeden dospelý, člen organizačného tímu každej krajiny, vycestoval do Dubaja, kde priamo v dejisku sledoval priebeh súťaže, pripomienkoval a prekladal pripravené úlohy a moderoval dosiahnuté výsledky súťažiacich z jeho krajiny.
Tento zložitý hybridný spôsob realizácie medzinárodnej súťaže na Slovensku zabezpečila IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže v spolupráci s doc. RNDr. Františkom Kundracikom, CSc. koordinátorom IJSO za Slovenskú republiku a ďalšími spolupracujúcimi odborníkmi.
Slovenskú republiku v tejto súťaži reprezentovala šestica šikovných mladých Slovákov: Timotej Bezák z Bratislavy, Jakub Buzalka z Lysej pod Makytou, Lujza Lea Lavriková zo Strážskeho, Michal Semko z Bratislavy, Igor Vargovič z Trenčína a Soňa Vasiľová z Popradu. Súťažili vo vedomostných testoch ako jednotlivci a experimentálne úlohy riešili ako trojčlenné tímy.
Počas náročnej prípravy na súťaž sa im obetavo venovali a viedli ich Mgr. Dušan Kavický, Mgr. Pál Somogyi, Mgr. Nina Mayerová a RNDr. Jana Chrappová Ph.D., ktorí ich zároveň súťažou sprevádzali. Svoj čas a odborné schopnosti pri zabezpečení súťaže venovali aj MSc. Andrej Vlček a Ing. Zuzana Magyarová, ktorí počas medzinárodnej súťaže prekladali súťažné úlohy a moderovali výsledky spolu s PaedDr. Ivetou Štefančínovou, Ph.D, ktorá zastupovala slovenskú delegáciu priamo v Dubaji.
Obrovské množstvo času a námahy, ktorú títo odborníci ako aj samotní súťažiaci do prípravy na súťaž vložili sa ukázalo vo vynikajúcich výsledkoch. Práve v experimentoch jeden z našich tímov dosiahol výnimočný úspech – vypracoval experiment ako tretí najlepší tím zo všetkých 108 tímov z 59 zúčastnených krajín sveta, za čo jeho členovia získali bronzové medaily.
V rámci individuálnej súťaže jednotlivcov získal navyše medailu každý jeden člen našej delegácie – 5 strieborných a 1 bronzovú. Spolu teda z tejto súťaže prišlo na Slovensko 5 strieborných a 4 bronzové medaily. Spomedzi všetkých zúčastnených krajín, z ktorých súťažilo celkovo 324 súťažiacich, dosiahlo Slovensko najvýraznejší úspech, získalo najviac hodnotných medailí.
V rámci súťaže jednotlivcov v teoretických testoch súťažiaci riešili zaujímavé úlohy týkajúce sa napríklad dopravných prostriedkov v UAE (United Arab Emirates – Spojené arabské emiráty), pandémie COVID-19 alebo miestnej flóry. V experimente skúmali index lomu rôznych kvapalín pomocou totálneho odrazu svetla, určovali obsah glukózy v ďatľovom sirupe, či vyšetrovali zámenu novorodencov v nemocnici na základe krvných skupín.
Medzinárodná olympiáda mladých vedcov, 16. ročník, 3. 12. – 12. 12. 2019, Doha, Katar
V Dohe sa v dňoch 3. 12. – 12. 12. 2019 uskutočnil 16. ročník Medzinárodnej olympiády mladých vedcov. Súťaže sa zúčastnilo 55 krajín s 316 súťažiacimi. Krajiny boli zastúpené družstvom pozostávajúcich zo 6 súťažiacich a 3 vedúcich.
Žiaci do 15 rokov riešili nielen teoretické, ale aj praktické úlohy z fyziky, chémie, biológie. Na medzinárodnú súťaž sa pripravovali na sústredeniach, ale aj individuálnym prístupom. Slovenská delegácia získala 2 strieborné a 4 bronzové medaily, čím dosiahla najlepší výsledok na IJSO od roku 2008. Celkovo sa umiestnila medzi najlepšími európskymi krajinami.
Slovenskú republiky reprezentovali:
– vedúci delegácie:
Dušan Kavický, Pál Somogyi, Zuzana Cocuľová
– študenti:
- Barančíková Alexandra – Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium, Teplická 7, Bratislava – bronzová medaila
- Džavoronok Adam – Gymnázium, Poštová 9, Košice – bronzová medaila
- Imrišek Viktor – Gymnázium, Grosslingová 18, Bratislava – strieborná medaila
- Lukáčová Lujza – Gymnázium Jána Adama Raymana, Mudroňova 20, Prešov – bronzová medaila
- Plšek Adam Benjamín – Gymnázium V. B. Nedožerského, Matice Slovenskej 16, Prievidza – bronzová medaila
- Rovder Matej – Gymnázium P. Horova, Masarykova 1, Michalovce – strieborná medaila
V dňoch 2. – 11.12.2018 sa v Botswane uskutočnil 15. ročník Medzinárodnej olympiády mladých vedcov – IJSO 2018.
Súťaže sa zúčastnilo viac ako 200 účastníkov zo 42 krajín, naši olympionici zabojovali a v tejto konkurencii uspeli. Slovenská delegácia zložená z troch dospelých a šiestich žiakov slovenských škôl si z medzinárodnej olympiády odniesla tri bronzové medaily.
Súťažiaci riešili dva teoretické testy a tri experimenty.
Slovenskú delegáciu reprezentovali:
Dospelí účastníci:
Dušan Kavický (vedúci delegácie), Katarína Kmeťová a Zuzana Magyarová,
Súťažiaci:
- Hugo Bartha – bronzová medaila,
- Adam Benjamin Plšek – bronzová medaila,
- Ján Plachý – bronzová medaila,
Marek Zumrík, Adela Čermáková a Klára Ištoková.
V dňoch 3. – 12. 12. 2017 sa uskutočnil 14. ročník Medzinárodnej olympiády mladých vedcov – IJSO 2017 v Holandsku (Arnhem-Nijmegen).
Slovensko tohto roku reprezentovala delegácia zložená z troch vedúcich a šiestich súťažiacich, ktorí si zmerali sily v medzinárodnej konkurencii v troch vedomostných oblastiach – biológia, chémia a fyzika. Ťaženie nášho tímu v Holandsku bolo mimoriadne úspešné, nakoľko všetci šiesti súťažiaci vybojovali zisk bronzovej medaily. Celej delegácii ďakujeme za úspešnú reprezentáciu Slovenska na medzinárodnej úrovni a srdečne blahoželáme k vynikajúcemu výsledku.
Zoznam dospelých účastníkov:
Mgr. Martin Chudjak, Univerzita Komenského, Bratislava – vedúci delegácie
Bc. Andrej Vlček, Univerzita Regensburg, Nemecko
Mgr. Katarína Kmeťová, Univerzita Komenského, Bratislava
Zoznam súťažiacich:
- Alex Blandón, Základná škola, Belehradská 21, Košice – bronzová medaila
- Hugo Bartha, Základná škola A. Dubčeka, Ul. budovateľov 9, Martin – bronzová medaila
- Lukáš Gáborik, Gymnázium J. G. Tajovského, Tajovského 25, Banská Bystrica – bronzová medaila
- Zuzana Lukáčová, Základná škola, Šmeralova 25, Prešov – bronzová medaila
- Michaela Rusnáková, Gymnázium, Alejová 1, Košice – bronzová medaila
- Marek Zumrík, Gymnázium J. Lettricha, J. Lettricha 2, Martin – bronzová medaila
V dňoch 2. – 11. 12. 2016 sa uskutočnil 13. ročník Medzinárodnej olympiády mladých vedcov – IJSO 2016 v Indonézii (Bali).
Slovensko reprezentovala delegácia zložená z dvoch vedúcich a troch súťažiacich, ktorí si zmerali sily v medzinárodnej konkurencii v troch vedomostných oblastiach – biológia, chémia a fyzika. Ťaženie nášho tímu v Indonézii bolo mimoriadne úspešné, nakoľko všetci traja súťažiaci vybojovali zisk bronzovej medaily. Úspech slovenského tímu prišiel priamo na miesto súťaže osláviť aj veľvyslanec Slovenskej republiky v Indonézii pán Michal Slivovič. Celej delegácii ďakujeme za úspešnú reprezentáciu Slovenska na medzinárodnej úrovni a srdečne blahoželáme k vynikajúcemu výsledku.
Zoznam dospelých účastníkov:
Mgr. Martin Chudjak, Univerzita Komenského, Bratislava
Mgr. Zuzana Cocuľová, Univerzita Komenského, Bratislava
Zoznam súťažiacich:
- Alica Ištoková, Gymnázium Vojtecha Mihálika, Sereď – bronzová medaila
- Michal Horanský, Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium, Bratislava – bronzová medaila
- Štefan Slavkovský, Gymnázium, Kukučínova ul., Poprad – bronzová medaila
Výsledkové listiny celoštátnych kôl
- Výsledková listina 2023/2024
- Výsledková listina 2022/2023
- Výsledková listina z 1. výberového sústredenia 2021/2022
- Výsledková listina z 2. výberového sústredenia 2018/2019
- Výsledková listina z 2. výberového sústredenia 2017/2018
- Výsledková listina z 2. výberového sústredenia 2016/2017
- Výsledková listina z 2. výberového sústredenia 2015/2016
- Výsledková listina z 2. výberového sústredenia 2010/2011
Súťažné úlohy a autorské riešenia
Tlačivá
Kontakty
Pracovníci RÚŠS a poverených CVČ – zabezpečenie okresných a krajských kôl
Mgr. Ján Josko
tajomník IJSO
NIVAM – Národný inštitút vzdelávania a mládeže, pracovisko Hálova 6, 851 01 Bratislava
mob.: +421 948 252 543
e-mail: jan.josko@nivam.sk
Odborné a obsahové zabezpečenie IJSO:
Doc. RNDr. František Kundracik, CSc.
koordinátor IJSO za Slovenskú republiku
Katedra experimentálnej fyziky FMFI UK
Mlynská dolina, 842 48 Bratislava
e-mail: kundracik@fmph.uniba.sk