Naši žiaci reprezentovali Slovensko na Európskej súťaži v dopravnej výchove ETEC 2022

Európska súťaž v dopravnej výchove ETEC 2022

Cieľom tejto medzinárodnej súťaže je zintenzívniť dopravnú výchovu a prispieť tak k zníženiu rizika, že sa deti stanú účastníkmi nehôd na bicykloch. Súťaž, ktorá vznikla v roku 1986 má povzbudiť motoristické a turistické kluby, aby zlepšili alebo rozvíjali svoje vlastné aktivity dopravnej výchovy vo svojich krajinách. Uskutočňuje sa vždy v niektorej európskej krajine. Za každú krajinu súťaží tím zložený z dvoch dievčat a dvoch chlapcov vo veku od 10 do 12 rokov. Táto súťaž má štatút európskeho finále, ktorého sa zúčastňuje každoročne okolo 20 krajín. Je medzinárodným výstupom našej národnej súťaže Na bicykli bezpečne.

V tomto roku sa konal už 35. ročník ETEC v Chorvátsku. Organizoval ho v termíne 24. – 27. 9. 2022 v mestečku Nin pri Zadare Chorvátsky autoklub. Slovensko reprezentovali žiaci zo Základnej školy A. Dubčeka, Družstevná 11, Martin. Museli zvládnuť postupne rôzne disciplíny. Tri boli praktické, dve boli zamerané na technickú zručnosť jazdy na bicykli cez prekážky vo vymedzenom priestore, a jedna disciplína pozostávala z jazdy na bicykli podľa pravidiel cestnej premávky cez labyrint v časovom limite. Ostatné disciplíny riešili súťažiaci  formou testov a dopravno-technických úloh. Jednou z disciplín bol aj GoogleHazard, kde súťažiaci v časovom limite, prostredníctvom virtuálnej reality, vyhodnocovali nebezpečenstvo v 10 rôznych dopravných situáciách. Z nesúťažných disciplín to bola napr. kontrola bicykla pred jazdou.

Súťaž bola zakončená slávnostným programom spojeným s vyhlásením výsledkov. Slovenské družstvo sa podľa výsledkovej listiny umiestnilo na 8. mieste z 18 zúčastnených krajín. Miesto konania ETEC v roku 2023 zatiaľ nie je známe. V najbližších rokoch sa bude o organizovanie ETEC uchádzať aj Slovensko.

Zdielať tento článok