Národný inštitút vzdelávania a mládeže bol súčasťou dôležitej diskusie medzinárodnej výskumnej siete RAY

Stretnutie siete RAY sa konalo od 18. do 20. septembra vo Vilniuse v Litve a zišlo sa na ňom 36 partnerských krajín siete RAY, medzi ktorých patrili nadnárodný a koordinačný tím siete RAY, zástupcovia národných agentúr a výskumní partneri.

Cieľom stretnutia bola diskusia a výmena informácií o monitorovacích prieskumoch siete RAY a tematických výskumných projektoch, ako aj uvažovanie o výskume a jeho úlohe pre súčasné/budúce generácie programov. Takisto sa diskutovalo o širších štrukturálnych a spoločenských otázkach a strategických záveroch. Okrem iného sa diskutovalo aj o nadchádzajúcich výskumných aktivitách, medzi ktoré patrí výskumný projekt RAY MISS, v ktorom sme zapojení. Projekt nám umožní zistiť, kto chýba v Európskych programoch pre mládež, resp. identifikovať možné štrukturálne mechanizmy, ktoré bránia potenciálnym žiadateľom alebo žiadateľským organizáciám/skupinám/sieťam/štruktúram. Projekt sa tiež zameria na mladých ľudí s obmedzenými príležitosťami a špeciálnymi potrebami, ktorí sú nedostatočne zastúpení v projektoch financovaných z Európskych programov pre mládež a pomôže odhaliť prečo to tak je.

Sieť RAY odprezentovala aj svoju novú iniciatívu zostaviť otvorenú databázu s výsledkami monitorovacích prieskumov (RAY OPEN), ktoré majú za cieľ prispieť k monitorovaniu a rozvoju programu Erasmus+ v kvalite projektov, ktoré podporuje. Databáza nám umožní sprístupniť súbory údajov všetkým zainteresovaným stranám spôsobom, ktorý umožní tematickú analýzu nezávisle a bez špecializovaného štatistického softvéru. Umožní aj zefektívnenie technických procesov, ako je čistenie údajov a harmonizácia súborov údajov, aby sa minimalizovali chyby a zlepšila sa efektívnosť týchto procesov.

Okrem našej novej participácie na výskumnom projekte sme sa zúčastnili rôznych pracovných skupín so zameraním na iné výskumné projekty siete RAY. Stretnutie zahŕňalo aj panelovú diskusiu s témou dlhodobej perspektívy Európskych mládežníckych programov.

(text: oddelenie vedy, výskumu a medzinárodnej spolupráce v NIVaM)

Zdielať tento článok