Podpora výučby rómskeho jazyka a inkluzívneho vzdelávania má konkrétnu podobu. Reprezentuje ju slogan InkluRoma

InkluRoma je výstižný slogan aktuálneho medzinárodného projektu Erasmus+, ktorý sa zameriava na tvorbu publikácií v rómskom jazyku a má prispieť k inkluzívneho vzdelávaciemu prostrediu, kde sa rešpektujú potreby žiakov z rómskych komunít, ale aj ďalších kultúrnych prostredí.

Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM) ako hlavný koordinátor projektu nedávno zrealizoval prvú riešiteľskú poradu. Diskutovalo sa o najbližších aktivitách projektu aj plánovaných výstupoch.

Medzinárodný projekt „Inovácie v odbornej príprave pedagogických a odborných zamestnancov v kontexte inkluzívneho vzdelávania v školách so žiakmi z rómskych komunít“ – InkluRoma  realizuje NIVaM od 1. 9. 2024 v spolupráci s projektovými partnermi, Univerzitou Karlovou v Prahe a Európskym Wergeland centrom (EWC). EWC je centrum na podporu výchovy k občianstvu a ľudským právam a interkultúrneho vzdelávania v celej Európe.

Riešiteľskej porady k projektu (Praha, 23. – 24. 10. 2024) sa zúčastnili zástupcovia NIVaM a zástupcovia Karlovej univerzity. Riešili aktuálne aktivity projektu a plánované výstupy. Témou bolo tiež plnenie partnerskej dohody medzi NIVaM a Karlovou univerzitou. „Rokovali sme o harmonograme plnenia priebežných výstupov Karlovej univerzity. Venovali sme sa obsahovému naplneniu čítanky pre mierne pokročilých v rómskom jazyku, ktoré bude priebežne konzultované s projektovým tímom. Dohodli sme sa, že audio a video materiály budú v čase tvorby dizajnu konzultované s projektovým tímom. Diskutovali sme tiež o použití loga a dizajnu vo výstupoch, ktoré majú byť v súlade s dizajn manuálom, vydaným poskytovateľom grantu Erasmus +. Konzultovali sme termíny pre najbližší termín okrúhleho stola v Bratislave,“ konkretizovala Iveta Bartošová, výskumný a vývojový zamestnanec v rámci projektu InkluRoma z oddelenia pre vzdelávanie národnostných menšín v NIVaM.

Podľa zástupcov riešiteľských inštitúcií výstupy projektu výrazne posilnia kvalitu vyučovania rómskeho jazyka v školách. Implementácia rómskeho jazyka do vyučovania je istým nástrojom pre destigmatizáciu s cieľom vytvárať podmienky pre inkluzívne vzdelávanie v školách s rómskymi žiakmi.


Aktivita bola realizovaná v rámci projektu s názvom „Inovácie v odbornej príprave pedagogických a odborných zamestnancov v kontexte inkluzívneho vzdelávania v školách so žiakmi z rómskych komunít“InkluRoma. Projekt je podporený v rámci programu Erasmus+, kľúčová akcia 2 – partnerstvá pre spoluprácu a financovaný Európskou úniou.


logo - SK Financovaný Európskou úniou_POS

Zdielať tento článok