Naše zastúpenie v Správnej rade Európskeho centra pre moderné jazyky Rady Európy (ECML) umožňuje Slovensku podieľať sa realizácii európskej jazykovej politiky a spoločne s ďalšími partnermi riešiť kľúčové otázky rozvoja jazykového vzdelávania a jeho inovácií.
Aktuálne sa členské krajiny Správnej rady ECML Rady Európy stretli už na 34. pracovnom zasadnutí (12. 6. – 13. 6. 2025, Graz, Rakúsko). Slovenskú republiku zastupoval tradične Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM).
„Diskutovalo sa aj o takzvanom strednodobom programe ECML. Hovorili sme o finalizácii a komunikovaní výstupov 6. strednodobého programu, ktorý bol ukončený v roku 2023. Venoval sa inšpirujúcim inováciám v jazykovom vzdelávaní. Riešil sa napríklad preklad výstupov, či prezentácia hodnotiacej správy 6. strednodobého programu vrátane výsledkov výskumu, ktoré členské krajiny i Slovenská republika realizovali,“ konkretizovala Denisa Ďuranová, členka Správnej rady ECML za Slovenskú republiku, ktorá pôsobí na odbore podpory formálneho vzdelávania NIVaM.
Aktuálnym programom, ktorý prebieha od roku 2024, je ten siedmy. Jeho realizácia sa plánuje do roku 2027. Zameriava sa na jazykové vzdelávanie v srdci demokracie. Zúčastnení hovorili o najnovších rozpočtoch, o prebiehajúcich projektoch a iniciatívach, ale aj ďalších plánovaných aktivitách, medzi ktoré patria napríklad rôzne školenia a konzultácie v roku 2025.
Z konkrétnych aktivít Slovenskej republiky, ktoré sa realizujú v súlade s požiadavkami a harmonogramom ECML v prepojení na podmienky a kontext Slovenskej republiky, môžeme pre rok 2025 vybrať napríklad:
- Odborné vyhodnotenie 6. programového obdobia ECML a projektov prebiehajúcich počas rokov 2020 – 2023.
- Príprava printovej verzie jazykovej mutácie dvoch publikácií Rady Európy: Jazyková cesta Lary naprieč Európou a Larino putovanie po regionálnych a menšinových jazykoch.
- Podpora Európskeho dňa jazykov, ako i aktualizácia informácií a príprava materiálov v slovenskom jazyku na platforme Rady Európy venovanej výlučne Európskemu dňu jazykov.
- Realizácia iniciatívy Podpora multilingválnych tried v rámci dohody o spolupráci v oblasti inovačných metodík a hodnotenia jazykového vzdelávania medzi ECML a Európskou komisiou.
„Tento rok bola iniciatíva Podpora multilingválnych tried zorganizovaná už piatykrát, pričom patríme medzi krajiny, ktoré realizujú túto aktivitu buď v jedinečnom formáte, akým bola v roku 2023 realizácia prvej spoločnej medzinárodnej iniciatívy dvoch krajín pod gesciou ECML, ktorá sa stala príkladom dobrej praxe na medzinárodnej úrovni, alebo realizáciou špeciálneho nového modulu workshopu ECML, akým bol workshop tento rok. Samozrejme, v realizácii tejto úspešnej iniciatívy sa odporúča pokračovať,“ uviedla Ďuranová.
Zdielať tento článok