Ak hovoríme o digitálnej transformácii vzdelávania, musíme hovoriť aj o ochrane duševného vlastníctva. Odborníci tému riešia na európskej úrovni

ilustračný obrázok k správe o pracovnom rokovaní EUIPO

Dokáže vygenerovať zaujímavé obrázky, spracovať pútavé texty, okamžite poskytnúť informácie ku konkrétnej téme. Umelú inteligenciu dobre pozná už aj oblasť vzdelávania. Vieme však, ako dôležité je tu poznať aj problematiku duševného vlastníctva?

Riešenia v tejto súvislosti hľadali i členovia medzinárodnej expertnej skupiny Duševné vlastníctvo vo vzdelávaní pri Európskom úrade pre duševné vlastníctvo (EUIPO). Počas nedávneho pracovného rokovania (12. 5. – 14. 5. 2025, Budapešť) hovorili napríklad o podpore digitálnej transformácie v rámci programov Erasmus+ a Európskeho zboru solidarity informačným centrom SALTO Digital, ktoré je zriadené Európskou komisiu pri Národnej agentúre pre vzdelávanie Erasmus+ vo Fínsku. Viedli diskusiu o odporúčaniach pre učiteľov a žiakov týkajúcich sa umelej inteligencie vo vzdelávaní, ale venovali sa napríklad aj finalizácii Rámca gramotnosti v oblasti umelej inteligencie pre základné a stredné vzdelávanie, ktorý pripravuje OECD, Európska komisia a experti Code.org. Návrh rámca bude zverejnený on-line 22. mája 2025 a následne bude k nemu prebiehať konzultačný proces. Finálna verzia rámca sa predpokladá v mesiaci február/marec 2026.

EUIPO sa téme duševného vlastníctva vo vzťahu k vzdelávaniu venuje veľmi aktívne. Učiteľom či žiakom ponúka napríklad:

odpovede na často kladené otázky | FAQs on copyright for consumers – Observatory,

Iniciatíva sa zameriava na často kladené otázky o autorských právach pre učiteľov, ktoré nielen samotným učiteľom, ale i žiakom poskytnú jasné a presné informácie o tom, aké používanie obsahu chráneného autorským právom je v rámci vzdelávania povolené.

Často kladené otázky (FAQ) o autorských právach pomáhajú informovať všetkých európskych spotrebiteľov o tom, čo je legálne a čo nie, keď používajú na internete obsah chránený autorskými právami, ako je hudba alebo film.

Odpovede na 15 základných často kladených otázok o autorských právach sú uvedené pre všetky členské štáty Európskej únie. Sú k dispozícii v anglickom jazyku a aspoň v jednom z úradných jazykov príslušného členského štátu, vrátane Slovenskej republiky.

platformu, ktorá podporuje inovatívne vzdelávanie v oblasti duševného vlastníctva s rôznymi výučbovými materiálmi | platforma Ideas Powered school | Ideas Powered

Platforma Powered@School je výlučne zameraná na problematiku duševného vlastníctva vo vzdelávaní. Jej cieľom je podporovať kreativitu, inovácie, podnikanie a zodpovednú digitálnu angažovanosť mladých Európanov.

Platforma obsahuje rôzne výučbové materiály, ktoré vypracoval Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) spolu s odborníkmi na vzdelávanie s cieľom poskytnúť učiteľom všetkých vyučovacích predmetov a všetkých vekových kategórií informácie, nápady a pripravené aktivity a hry, ktoré môžu so svojimi žiakmi realizovať priamo vo vyučovacom procese. Platforma je dostupná v anglickom jazyku.

deň, kedy sa dá ešte intenzívnejšie hovoriť o téme porozumenia duševného vlastníctva a jeho hodnoty i nutnosti jeho rešpektovania | IP Awareness day: Introduction | Ideas Powered

Deň povedomia o duševnom vlastníctve je zameraný na podporu porozumenia duševného vlastníctva ako prirodzenej hodnoty, ktorú treba rešpektovať a ktorú možno chrániť, vedenie žiakov k uvedomeniu si rešpektovania nápadov a tvorivosti iných, či k prehľadu pojmových a praktických postupoch primeraných veku, ktoré sa týkajú problematiky duševného vlastníctva: ochranné známky, autorské práva, patenty atď.

Platforma ponúka príklady a inšpiráciu ako zorganizovať Deň povedomia o duševnom vlastníctve na škole, sériu rôznorodých a veku primeraných aktivít pre všetkých žiakov školy vrátane aktivít, ktoré možno realizovať v nadväznosti na Deň povedomia o duševnom vlastníctve. Platforma k Dňu povedomia o duševnom vlastníctve je dostupná v anglickom jazyku.

 

Zdielať tento článok